System Center Service Manager Üzerinde Orchestrator Connector Oluşturulması

Merhaba,

System Center içerisinde çok da ön plana çıkmayan ikiliden (diğeri orchestrator) birisi olan Service Manager uygulaması ile Orchestrator üzerinde oluşturulan Runbook ların eşitlenebilmesi ve Service Manager içerisinde kullanılabilmesi için gerekli olan Orchestrator Connector nün nasıl oluşturulacağını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Service Manager konsolu üzerinde Administrationà Connectors bölümüne gelelim. Sağ tarafta bulunan Tasks bölümünde ki Connectors bölümünden Create Connector linkine tıklayalım ve açılan menüden Orchestrator connector seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede connector için bir isim verdikten sonra ileriye tıklayalım. Karşımıza gelen Connection bölümünde Server Information kısmına Orchestrator sunucumuz tarafından yayınlanan Web Service URL sini yazalım. Credentials bölümüne deOrchestrator sunucusu üzerinde yetkili ve runbook lara erişim yetkisi olan bir kullanıcıyı Run As account olarak seçelim. Eğer böyle bir kullanıcımız yok ise New e tıklayarak açılan pencerede kullanıcının adını ve parolasını yazarak Run As account u aşağıda ki şekilde oluşturabiliriz.

screenshot.64Orchestrator web servisinin portu standard kurulumda 81 olarak gelmektedir. Bu durumda adres

http://srv-sco.mhclabs.com:81/Orchestrator2012/Orchestrator.svc şeklinde olacaktır.

screenshot.66Girilen ayarların doğru olup olmadığını kontrol etmek amacıyla “Test Connection” linkine tıklayalım ve bağlantının başarılı olarak yapıldığını görelim. Ardından next diyerek ilerlediğimizde karşımıza Orchestrator içerisinde bulunan Runbook lar ın bulunduğu klasörler listelenecektir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

screenshot.75Burada ister root klasörünü seçebilir istersek de kendi oluşturduğumuz bir klasörü seçebiliriz. Tek bilmemiz gereken sadece seçilen klasörün altında ki runbook lar Service Manager da görüntülenebilir olacaktır. Bu bölümü de next diyerek geçtiğimizde karşımıza Orchstrator sunucumuz üzerinde ki runbook lara ulaşıp görüntülememizi ve çalıştırabilmemizi sağlayan web konsolunun adresini gireceğimiz ekran gelecektir. Bu bölümde de ilgili adresi örneğin http://srv-sco.mhclabs.com:82 şeklinde girelim.

screenshot.76Bu ekranı da Next ile geçtimizde karşımıza yapılacak ayarların listelendiği özet ekranı gelecektir. Burada Create linkine tıklayarak işlemi başlatabiliriz. İşlemimizin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından pencereyi kapatalım. Connector hemen senkronizasyon işlemini yapmayabilir. Bu nedenle oluşturduğumuz connector ü seçelim ve Tasks bölümünden Synchronize Now linkine tıklayarak işlemi başlatalım. Senkronizasyon işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında Service Manager konsolunda Library altında bulunan Runbooks bölümüne gelelim. Artık bu bölümde Orchestrator sunucumuzda oluşturduğumuz runbook ları görebilirve bunları otomasyon işlemlerimizde kullanabiliriz.

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *