Service Manager 2012 R2 WorkItem Status New de Kalıyor

Merhaba,

Geçenlerde Service Manager 2012 R2 de yaşadığım bir problemi ve çözümünden bahsedeceğim. Self-Service portal üzerinden oluşturduğum bir service request e konsoldan baktığımda Status kısmı New olarak gözüküyordu. Normalde New gözükmesinden bir süre sonra Status ün In Progress şeklinde güncellenmesi gerekmekte. Örneğin Service Request de In Progress e geçmez ise içerisinde bulunan activity lerde çalıştırılamayacaktır.

Service Manager 2012 R2 Service Request Stuck on New_1

Bunun en basit sebeplerinden birisi Service Manager sunucusunun ram i yetersiz geliyor olabilir. Dolayısıyla işlemi uzun sürede yapabildiği için takılı kalmış gibi gözükebilmekte. Ancak benim yaşadığım durumda sunucu üzerinde ki ram yeterli idi. WorkItem ların status leri workflow lar aracılığıyla değiştirilmekte. Workflow da bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmek için Service Manager konsolunda Administration–> Workflows–> Status bölümüne gelelim. Burada New Service Request Workflow üzerine tıklayalım ve alt bölümde Need attention kısmında bir hata var mı diye kontrol edelim. Ancak burada herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Service Manager 2012 R2 Service Request Stuck on New_2

Benzer şekilde Service Request içerisinde bulunan activity ler için de bulunan workflow u kontrol ettiğimde herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Service Manager 2012 R2 Service Request Stuck on New_3

Bu durumda C:\Program Files\Microsoft System Center 2012 R2\Service Manager altında bulunan Health Service State klasörünü silmemiz gerekmekte.

Service Manager 2012 R2 Service Request Stuck on New_4

Ancak Service Manager servisleri çalışırken bunu yapmamıza izin vermeyecektir. Bu nedenle öncelikle System Center Data Access Service, System Center Management Configuration ve Microsoft Monitoring Agent servislerini durdurmamız gerekmekte. Servisleri durdurduktan sonra Health Service State klasörünü silebiliriz. Arından servisleri tekrar başlattığımızda klasör yeniden oluşturulacaktır. Service Manager konsolunu kontrol ettiğimizde ise Work Item Status bölümünün In Progress olarak güncellendiğini görebiliriz.

Service Manager 2012 R2 Service Request Stuck on New_5

Faydalı olması dileğiyle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *