Client Üzerine Kurulan Orchestrator Runbook Designer a IP Kurulumu

Merhaba,

System Center ın otomasyon alanında bizlere Orchestrator ürününü sunmakta. Bu ürün ile pek çok otomasyon işlerini yapabilir,Service Manager ile birlikte Self-Service portal üzerinden çok çeşitli uygulamalar geliştirebiliriz. Elbette Orchestrator kurulumunun ardından runbook ları tasarlamak için her seferinde sunucuya bağlanıp işlemleri buradan yapmak mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle client makineye Runbook Designer konsolunu kurup işlemlerimizi kendi sistemimiz üzerinden yapabiliriz. Ancak Orchestrator ün yapısı nedeniyle standart bir konsol kurulumu şeklinde olmamaktadır. Bu makalemde sizlere client üzerine kurulan Orchestrator Runbook Designer üzerine IP (Integration Pack) kurulumunun nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.

Orchestrator IP ler sayesinde fonksiyonelliğini kazanmaktadır. Ancak bir client üzerine Orchestrator Runbook Designer kurulumunun ardından aşağıda ki şekilde bir konsol görünümü bizi karşılayacaktır. Eğer mevcut runbook lardan birisine tıkladığımızda runbook un kullandığı Runbook Server üzerinde kurulu olan ancak Runbook Designer üzerinde bulunmayan IP ye ait fonksiyon ? işareti ile gösterilecektir.

questionmark

Görüldüğü üzere sunucu üzerinde ki Runbook Designer ile client üzerine kurulmuş olan Runbook Designer arasında IP eksiklikleri bulunmaktadır. Bu eksikliği IP leri deploy etmek yoluyla giderebiliriz. Bunun için öncelikle Orchestrator sunucumuz üzerine bağlanalım ve Deployment Manager uygulamasını çalıştıralım ve karşımıza gelen ekranda Integration Packs seçeneğine sağ tıklayalım ve “Deploy IP to Runbook Server or Runbook Designer” seçeneğini seçelim.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_1

Ekrana gelen karşılama ekranını Next ile geçtiğimizde karşımıza Runbook Designer a eklenecek IP leri seçeceğimiz ekran gelecektir. Burada gerekli olan IP leri seçelim.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_2

Next ile ilerlediğimizde seçmiş olduğumuz IP lerin hangi sisteme kurulacağını yazmalıyız. Burada Runbook Designer kurulumu yapılan sistemin bilgisayar ismini yazıp Add e tıklayalım.

Not: Burada birden fazla sistemi ekleyebiliriz.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_3

Next ile ilerlediğimizde karşımıza Installation Configuration ekranı gelecektir.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_4

Burada herhangi bir değişiklik yapmadan Next e tıklayarak ilerleyelim ve karşımıza gelen özet ekranını da geçerek kurulumu başlatalım. Kurulum aşaması Runbook Server üzerinde bulunan IP lerin Runbook Designer bulunan sistem üzerine kopyalanması ve uzaktan msiexec.exe uygulamasının çalıştırılarak tamamlanması şeklindedir. Kurulum çalıştırıldığında ilk olarak sistemin Runbook Server mı yoksa Runbok Designer mı çalıştırdığının kontrolü yapılmaktadır.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_5

Kurulum ile birlikte Runbook Designer ın çalıştığı sistemin registry sinde HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow64Node\Microsoft\SystemCenter2012\Orchestrator\IPs altında tüm IP lerin kayıtları oluşturulmaktadır. Bu sayede Deployment Manager kurulum yapılacak uzak sistem üzerinde ki IP leri kolayca belirleyebilmektedir.

Orchestrator_RunbookDesigner_IP_Deploying_8

Kurulumun tamamlanmasının ardından client üzerinde ki Runbook Designer ı açtığımızda tüm IP lerin yüklenmiş olduğunu ve artık runbook lar üzerinde soru işaretlerinin bulunmadığını görebiliriz.

Orchestrator Runbook ve Runbook Designer Nedir_4

Bu makalemde sizlere client üzerine kurulan Orchestrator Runbook Designer üzerine IP (Integration Pack) kurulumunun nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *