Service Manager 2012 R2 Self Service Portal Kurulumu – Bölüm 1

Merhaba,

Service Manager kurumların it süreçlerinin sorun yönetimi (incident management), service request (hizmet isteği), problem yönetimi (problem management), değişiklik yönetimi (change management) şeklinde kategorilendirip kayıt altında tutulması ve raporlanabilmesi için kullanılan bir yazılımdır. Self-Service Portal ise bu süreçlerde kullanıcıların bir web sayfası üzerinden yukarıda ki kategorilerden kendilerine sunulanlar arasından seçim yaparak online kayıt açmalarını sağlayan bir yapıdır. Bu makale dizisinde sizlere Service Manager Self–Service Portal kurulumunu iki bölümde anlatmaya çalışacağım. İlk bölümde portalin alt yapısını oluşturacak olan Sharepoint Server kurulumunu, ikinci bölümde ise Service Manager Self Service Portal kurulumunu ve ilk ayarlamalarını anlatacağım.

Service Manager Self-Service Portal alt yapıda Sharepoint Server 2010 ya da Sharepoint Foundation 2010 sürümlerini desteklemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken SQL Server 2008 R2 nin ve Windows Server 2008 R2 üzerinde desteklendiğinin akılda tutulmasıdır. Eğer elinizde SP2 gömülü bir Sharepoint iso nuz var ise işletim sistemi olarak Windows Server 2012 R2 desteği de bulunmaktadır. Sharepoint Foundation ı http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=24983 adresinden indirebilirsiniz. Ben kurulumda Sharepoint Server kullanacağım.

Sharepoint Server 2010 kurulumunu çalıştırdığımızda karşımıza gelen ekranda öncelikle Install Software Prerequisites seçeneğini seçerek sistemimizi kurulum için hazır hale getirmemiz gerekmekte.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_1

Not: Kuruluma başlamadan önce sunucu üzerinde SQL Server 2008 R2 nin kurulu olması gerektiği unutulmamalıdır.

Kurulumu başlattığımızda ön gereksinimler için yapılacak olan ayarların ve kurulacak uygulamaların listesinin bulunduğu bir ekran karşımıza gelecektir.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_2Not: Burada bulunan bazı paketler internet üzerinden indirilip kurulacağı için sunucunun internete çıkabildiğinden emin olunmalıdır.

Next diyerek ilerlediğimizde sunucu üzerinde önce IIS yapılandırılacak ve ardından da gerekli olan paketler kurulacaktır. Kurulum tamamlandığında işlemin başarılı olduğunu belirten bir ekran karşımıza gelmelidir. Eğer kurulum sırasında herhangi bir paket kurulmamış ise bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_3Finish diyerek yukarıda ki ekranı kapatalım ve bu defa Sharepoint kurulum ekranında Install Sharepoint Server seçeneğine tıklayarak kurulumu başlatalım.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_4Karşımıza gelen kurulum seçeneklerinden ben Server Farm olanını seçtim. Eğer ilerde farm yapısına ihtiyacınız olmayacağından eminseniz Standalone seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_5Server Farm seçeneğine tıkladığımızda karşımıza Server Type ekranı gelecektir. Burada eğer daha önceden SQL Server kurulumu yapmadıysanız SQL Server 2008 Express sürümünü kuracak olan Stand-alone seçebilirsiniz. Ben daha önceden kurmuş olduğum SQL Server ı kullanacağım için Complete seçeneğini seçerek Install Now e tıklıyorum.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_6Kurulumun tamamlanmasının ardından karşımıza gelen ekranda “Run the Sharepoint Products Configuration Wizard” seçeneğinde ki işareti kaldırıyoruz. Çünkü henüz Sharepoint Server uygulamamıza Language Pack ve Service Pack 2 yi geçmedik.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_7SharePoint için Language Pack ve Service Pack 2 yi aşağıda ki adreslerden indirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=39672

http://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=42082

Language Pack ve Service Pack 2 yi geçtikten sonra Startà Sharepoint Configuration Wizard yolunu takip ederek Sharepoint Configuration Wizard ı çalıştıralım.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_8Karşımıza gelen karşılama ekranını Next diyerek geçelim. Bize yapılandırma sırasında çeşitli hizmetlerin durabileceği ve yeniden başlatılabileceği uyarısı verilecektir. Yes diyerek bu bölümü de geçelim.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_9

Connect to a server farm ekranında “Create a new server farm” seçeneğini seçelim ve Next diyerek ilerleyelim.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_10Karşımıza gelen database settings ekranında Database sunucumuzun adını ve bu database sunucusuna bağlanılacakken kullanılacak kullanıcı bilgilerini girelim ve Next diyerek ilerleyelim.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_11Karşımıza gelen Specify Farm Security Settings ekranında unutmayacağımız bir parola girelim ve Next diyerek bu ekranı da geçelim.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_12Karşımıza gelen Configure SharePoint Central Administration Web Application ekranında herhangi bir değişiklik yapmayalım ve Next diyerek ilerleyelim. Eğer burada Web Application için farklı bir port numarası belirlemek isterseniz Sepecify Port Number bölümünü seçerek belirleyebilirsiniz.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_13Yukarıda ki son ekranda Next diyerek ilerlediğimizde database lerimiz yaratılacak ve Sharepoint sunucumuzun ayarları tamamlanacaktır. Son olarak da yapılan işlemlerin özetini gösteren bir ekran karşımıza gelecektir.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_14Service Manager Self-Service Portal Kurulum_15Kurulumun tamamlandığını Sharepoint Central Administration sayfasını açarak kontrol edebiliriz.

Service Manager Self-Service Portal Kurulum_16İki bölümden oluşan Service Manager Self-Service Portal kurulumunun ilk bölümünde sizlere Sharepoint Server 2010 kurulumunu anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *