Service Manager 2012 R2 Konsol Kurulamama Problemi ve Çözümü

Merhaba,

Service Manager uygulamasının bir ayağı da teknik arkadaşların konsol üzerinden boşta bekleyen ve kendi üzerilerine atanmış olan işleri takip edebilmeleridir. Bunun için bilgisayarlarına konsol kurulumu yapılmalıdır. 202 R2 ilk sürümünün iso dosyası içerisinde sadece x64 kurulumu bulunmaktaydı bu nedenle 32 bit makinelere Service Manager konsol kurulumu yapılamamaktaydı. Ancak son dağıtılan iso ile birlikte hem 32 hem 64 bit kurulum dosyaları dağıtım içerisine konuldu. Bu makalemde karşılaştığım konsol kurulum problemini ve çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Konsol kurulumu sırasında aldığımız hata Configure Registry Settings bölümünde olmakta. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Service Manager Konsol Yükleme Hatası_1Bunun nedeni bilgisayar da bulunan .Net 3.5.1 kurulumunda ki hatadan kaynaklanmakta. Çözümü de oldukça basit. Öncelikle Start–> Control Panel–> Add/Remove Programs yolunu izleyelim ve açılan pencerede bulunan Turn Windows features on or of seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen Windows Featrues ekranında Microsoft .NET 3.5.1 seçeneğinde ki işareti kaldıralım ve Ok diyelim. Kaldırma işleminin tamamlanmasının ardından bilgisayarı yeniden başlatalım.

Service Manager Konsol Yükleme Hatası_2Bilgisyar yeniden başladıktan sonra yine aynı bölüme gelelim ve bu sefer Microsoft :NET Framework 3.5.1 i işaretleyelim ve Ok diyerek kurulumu tamamlayalım. Ardından bilgisayarı yeniden başlatalım. Bilgisayar açıldığında Service Manager konsolunun problemsiz şekilde kurulduğunu göreceğiz.

Faydalı olması dileğiyle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *