Service Manager Authoring Tool Windows Server 2012 Kurulum Problemi ve Çözümü

Merhaba,

System Center ürün ailesinin pek dikkat çekmese de kurumsal yapıda IT işleyişinin ITIL ve MOF seviyesine çıkarılmasında yardımcı bir ürün olan Service Manager kurulum ile birlikte gelen özellikleri ile kullanılabildiği gibi kurumsal ihtiyaçlar çerçevesinde özelleştirilebilmektedir. Özelleştirme işlemi dilenirse Visual Studio uygulaması ile yapılabilirken bizim gibi kod tarafı çok güçlü olmayan sistem uzmanları için Service Manager Authoring Tool u kullanabiliriz. Böylece grafiksel arabirimi kullanarak özelleştirmeler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu aracı Windows Server 2012 üzerine kurmak istediğinizde ön gereksinimler bölümünde eksik olan Visual Studio Shell 2008 bileşenin eksik olduğu ve yüklenmesi gerektiği şeklinde bi uyarı ile karşılaşılmaktadır. Uyarı da ki linki kullanarak kurulum gerçekleştirildikten sonra ön gereksinimlerin kontrolü tekrar yapıldığında kurulum Visual Studio Shell 2008 bileşeninin halen eksik durumda olduğunu belirtecektir.

screenshot.60Bu hatadan kurtulmanın çözümü için etrafından dolaşmak ifadesi doğru olacaktır. Authoring Tool kurulum dosyalarının olduğu Setup klasörünün altında bulunan en klasörünün içerisinde ki Authoring_PrerequisiteInputFile.xml dosyasını içeriğinde bir düzenleme yapmamız yeterli olacaktır. Dosyayı notepad yardımı ile  açtığımızda aşağıda ki ekran görüntüsünde seçili durumda bulunan bölümü silmemiz gerekmektedir.

screenshot.61İlgili bölümü silip dosyayı kayıt ettikten sonra kurulumu tekrar çalıştırdığımızda ön gereksinim bölümünde artık hata almadığımızı görebiliriz. Böylece kurulum tamamlanabilir.

screenshot.62Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *