Hyper-V Sunucusu Üzerinde Kullanılan HP Flex-10 Kartlarda Hız Problemi

Merhabalar,

Hyper-V sunucularımızdan birisinde geçenlerde yaşadığımız ilginç bir problemi ve çözümünü sizler ile paylaşmak istiyorum. Hyper-V sunucularımız HP Blade marka sunucular üzerinde çalışmakta ve bu sunucularımız üzerinde bulunan 10 Gbit lik network kartlarımız HP Flex-10 teknolojisini kullanmakta. Bu teknoloji ile ilgili bilgiye http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1053&kelime=Flex-10 adresinden ulaşabilirsiniz. Hyper-V sunucularımız üzerinde bulunan sanal makinelerin kullanımı için oluşturduğumuz ve teaming yapıda çalışan VMNet isimli network kartımız 4 node lu cluster ortamında ki üç Hyper-V sunucumuzda olması gereken 7.9 Gbit lik bağlantı hıznı gösterirken bir node üzerine aşağıda ki gibi 7.9 Gbit ve 1 Gbit olarak gözükmekte idi.

Bu problemin giderilmesi için ilgili HP sunucusuna oluşturulmuş olan network profilinin Hp Virtual Connect Manager üzerinden yeniden yüklenmesi gerekti. Profilin yeniden yüklenebilmesi için ilgili sunucu üzerinden kaldırılıp tekrar eklenmesi yeterli olmakta. Kullandığımız profilde hız (olması gereken) aşağıda ki şekilde gözükmekte idi.

NOT: Bu işlem için ilgili sunucunun kapalı olması gerekmekte.

Profilin yüklenmesinin ardından hız problemi giderilmişti. Ancak kart tanımlarının yeniden yüklenmesi sebebiyle Cluster Events altında 5120 no lu event ler oluşmaya başladı. Bu eventlerin sebebini ve ilgili problemin çözümünü https://www.mhakancan.com/cluster-ortaminda-ki-hyper-v-sunucusunda-csv-uzerinde-ki-disklerin-gozukmemesi/ adresinde bulabilirsiniz.

NOT: İlgili hatanın HP teaming yazılımından kaynaklanabildiğini HP teaming yazılımının yeni sürümünde giderilen hatalar altında “This software corrects an issue that can result in incorrect team speed when used with Virtual Connect.” ifadesi ile belirtilmekte. Ancak tam olarak bu problem mi adresleniyor emin değilim. Yukarıda ki işlemlere gerek kalmaması açısından denemek faydalı olabilir. Update için teaming yapısının bozulmasına gerek olmamakta.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *