Hyper-V Üzerinde ki Sanal Makinelerde Network Kesinti Problemi ve Çözümü

Merhaba,

Hyper-V sunucuları üzerinde çalışan sanal makineleriniz zaman zaman ping e dahi cevap vermeyecek şekilde ulaşılamaz duruma geliyor olabilir. İlgili sanal makineyi yeniden başlattığınızda ise problem ortadan kalkacaktır. Ancak burada ki sorun sanal makineden değil Hyper-V sunucularınız üzerinde kullanılan network kartlarının sürücülerinden kaynaklanmaktadır. Sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol edin ve güncel versiyonu var ise sürücüleri yenileyin.

Ancak bu işlemi gerçekleştirirken network bağlantısı kesileceği için güncelleme cluster yapınızı ve üzerinde çalışan sanal makinelerinizi etkleyecektir. Sisteminizin bundan etkilenmemesi için Windows Server 2012 Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümünde ilgili Hyper-V sunucusuna sağ tıklayıp Pause–> Drain Roles seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylece sunucu üzerinde ki sanal makinelerin diğer Hyper-V sunucuları üzerine canlı olarak aktarılmasını sağlayabilir ve böylece hizmet kesintisi yapmadan sunucularınıza bakım yapabilirsiniz.

Hyper-V_Maintenance_1Hyper-V_Maintenance_2Sürücü güncellemesinin tamamlanmasının ardından yine Failover Cluster konsolunda Nodes altında Paused durumda olan Hyper-V sunucusuna sağ tıklayıp Resume–> Fail Roles Back seçeneği ile taşınmış olan sanal makinelerin yenide ilgili Hyper-V sunucusu üzerine taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Hyper-V_Maintenance_3Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *