Hyper-V Üzerinde Çalışan Sanal Makineye Fiziksel Disk Eklenmesi

Merhabalar,

Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinelere Fixed, Dynamic ya da Differencing sanal disk tiplerinden ihtiyacımız doğrultusunda uygun olanını sanal makinelerimizde kullanabilmekteyiz. Bazen yüksek performans ya da depolama alanı isteyen uygulamalar için sanal diskler yerine fiziksel disklerden faydalanılması gerekebilmekte. Bu durumda Hyper-V sunucumuza storage alanı üzerinden ya da kendi disklerinden ayrılan bir volume ü direk olarak sanal makinelerimizde kullanabilmekteyiz. Bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makineye fiziksel disk eklenmesini anlatmaya çalışacağım.

NOT: Sanal makineye fiziksel olarak bağlanan diskler için snapshot uygulanamamaktadır.

Öncelikle depolama alanından ayırmış olduğumuz bir diski Hyper-V sunucumuza iSCSI ya da fiber kartları kullanarak bağlayalım. Hyper-V sunucumuz üzerinde Server Manager–> Storage bölümünden Disk Management kısmını açalım. Eklenen disk burada Offline olarak görülecektir.

NOT: Fiziksel diskin sanal makine üzerine bağlanabilmesi için Hyper-V sunucusu üzerinde offline drumunda kalması gerekmektedir.

Offline durumda ki diski sanal makineye SCSI Controller üzerinden bağlayacak isek çalışır durumda iken işlem gerçekleştirilebilir. Sanal makinenin Settings bölümünü açıp SCSI Controller bölümüne gelelim ve Hard Drive seçeneğini seçip Add linkine tıklayalım. SCSI Controller bölümünde Hard Drive <file> ifadesi oluşacak ve sağ tarafta bizden yeni bir disk belirlememiz istenecektir. Burada Virtual Hard Disk seçeneği yerine Physical hard disk seçeneğini işaretleyip açılan kutudan Hyper-V sunucusu üzerinde offline durumda olan diski seçelim.

Fiziksel diski seçtikten sonra OK diyerek işlemi tamamlayabiliriz. Eklenen disk sanal makinenin işletim sistemi tarafından tanınacak ve formatlanması istenecektir. Formatlama işleminin tamamlanmasının ardından Windows 7 işletim sistemi yüklü sanal makinede disk aşağıda ki şekilde görülecektir.

Bu işlemin ardından diski sanal makine içerisinde kullanamaya başlayabiliriz. Kullanım sonrasında bu diski ayırabilir (eğer bir uygulama kullanmıyor ise) ve Hyper-V sunucumuza ya da başka bir sanal makineye bağlayabiliriz. Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde disk formatlı olduğundan otomatik olarak tanınacak ve içeriği görüntülenebilecektir.

Fiziksel diskin performans isteyen işlemler gerçekleştiren sanal makineler için oldukça faydalı olduğu söylenebilir. Bu işlevinin dışında ISO şeklinde bağlayamayacağımız ancak sanal makineler üzerinde sıklıkla kullanılması gereken uygulamaları bu tarz bir disk içerisinde toplayıp ardından ihtiyaç duyulan sanal makinelere ekleyerek uygulamaların kurulumları gerçekleştirilebilir.

Bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makineye fiziksel disk eklenmesini anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *