Windows 8 Disk Mount Özelliği

Merhabalar;

Windows 8 ile birlikte pek çok yeni özellik bizleri bekliyor. Yeni Hyper-V ile uğraşırken karşılaştığım, Window Server 2008 R2 de de olan ancak oldukça geliştirilen sanal disk mount özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Windows Server 2008 R2 zamanında bu işlemi Server Manager konsolunu kullanarak Attach Vhd özelliği ile yapabiliyorduk. Windows Server 8 ile birlikte bu işlem Windows Explorer menüsüne eklendi ve haliyle işlem oldukça kolaylaştı.

Windows Server 8 üzerinde herhangi bir vhd dosyasını tıklayarak seçtiğimizde Windows Explorer penceresinin üst bölümünde Disk Tools isimli bir seçenk ortaya çıkmakta. Bu seçeneği seçtiğimizde karşımıza ilgili vhd dosyasını sistemimize bağlayabilmemiz için gerekli olan Mount seçeneği gelmekte.

Mount seçeneğine tıklandığında disk otomatik olarak içerisinde ki bölümler ile birilikte My Computer içerisinde listelenecektir.

Sanal disk ya da diskler sisteme bağlandıktan sonra fiziksel diskler üzerinde yapabildiğimiz işlemleri bu diskler üzerinde de gerçekleştirebiliyor oluyoruz.

Disk üzerinde gerekli olan işlemleri (Dosya işlemleri ya da virüs taraması gibi)  tamamladığımızda Eject simgesine tıklanarak disk dismount edilip tekrar Hyper-V üzerinde  kullanıma hazır hale getirilebilir.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *