VMware Workstation Üzerinde ki Sanal Makinenin Disk Boyutunu Büyütmek

     VMware ESXi ile çalışırken daha önceden belirlemiş olduğumuz disk kapasitesi yetmediğinde sanal makinemizi kapattıktan sonra özelliklerinden disk kapasitesini değiştirebiliyorduk (Tabi sanal makinemizin üzerinde snapshot olmamalı). Ancak bu işlem VMware Workstation da grafik arabirimden yapılamıyor.
     Bu işlem için Program Files\VMware\VMware Workstation kurulumu altında bulunan vmware-vdiskmanager.exe aracını kullanmamız gerekiyor. Kullanımı oldukça basit ancak ESXi de olduğu gibi disk üzerinde snapshot olmaması gerekiyor. İşlemi gerçekleştirmek için yazmamız gereken komut aşağıda ki gibidir;
                vmware-vdiskmanager –x 40GB D:\WMware_Images\TESTSECURESQL\ TESTSECURESQL.vmdk
     İşlem başladığında ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

     İşlem başarıyla tamamlandığında disk kapasitemiz artık 40 Gb olacaktır. Ancak Windows muzu da bundan haberdar etmeliyiz. Bunun için sistemimizi WinPe ile açıp diskpart aracı ile büyüttüğümüz diskimizi extend edeceğiz. Eğer bu işlemi yapmazsak Windows muz diskin kalan boş alanı için sadece yeni bir partition oluşturmamıza izin verecektir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

     Not: WinPe yi Windows Automated Installation Kit yazılımını sisteminize yükledikten sonra C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools klasörünün altında x86 ve amd64 klasörlerinin altında bulabilirsiniz. Bu klasörlerin içeriğini iso yaparak sanal makinenizin cd-rom una bağlayabilirsiniz.
     Sistemi WinPe ile açtıktan sonra diskpart komutu ile disk uygulamamızı başlatıyoruz. Ardından select volume 0 komutu ile genişletmek istediğimiz ilk diskimizi seçmiş oluyoruz. Ardından extend komutu ile diskimizin kapasitesini arttırmış oluyoruz. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.
      İşlemimiz tamamlandığında iki defa exit komutunu vererek sistemimizi yeniden başlatalım. Sistemimiz açıldığında Disk Manager da ki görüntü aşağıda ki gibi olacaktır.
Umarım herkes için faydalı olur.

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *