Automatic Virtual Machine Activation Yapılandırması

Merhaba,

Bildiğiniz üzere Windows sistemlerimizi aktive etmek için MAK key girmek ve KMS sistemi olmak üzere iki yönetemimiz bulunmaktadır. KMS ile ortamımızda ki tüm windows sunucu ve client ları (girilen key türüne göre değişiklik gösterebiliri) lisanslayabilmekteyiz ve bunlara ortamımızda bulunan sanal makinelerde dahildir.

Windows Server 2012 R2 ile birlikte hayatımıza bir aktivasyon türü daha girdi. Otomatik sanal makine aktivasyonu (Automatic virtual machine activation) sisteminde Hyper-V sunucumuz üzerinde bulunan sanal makineleri otomatik olarak lisanslayabilmektedir.

Ancak bu lisanslama işleminin gerçekleşebilmesi için aşağıda ki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir,

  • Hyper-V sunucusunun Windows Server 2012 R2 Datacenter sürümü olması
  • Sanal makine işletim sistemlerinin Windows Server 2012 R2 Standard, Windows Server 2012 R2 Datacenter ya da Windows Server 2012 R2 Essentials sürümlerinden birisi olması

Bu işlemi gerçekleştirebilmemiz için sanal makineler de Microsoft tarafından verilen AVMA anahtarlarının aşağıda ki komutu kullanarak girilmesi gerekmektedir.

Windows Server 2012 R2 AVMA_1Microsoft tarafından sanal makine işletim sistemlerinin sürümleri için kullanılabilecek AVMA anahtarları aşağıda ki şekildedir.

Edition AVMA key
Datacenter Y4TGP-NPTV9-HTC2H-7MGQ3-DV4TW
Standard DBGBW-NPF86-BJVTX-K3WKJ-MTB6V
Essentials K2XGM-NMBT3-2R6Q8-WF2FK-P36R2

Sanal makine işletim sisteminin aktivasyonunun gerçekleştirildiğinin log bilgisi ise Hyper-V sunucusu üzerinde ki Application Event Logs altında 12310 EventID ile görüntülenecektir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Windows Server 2012 R2 AVMA_2Benzer şekilde AVMA işlemini sonucunda oluşan aşağıda ki event leri de sanal makine içerisinde ki Application Log Files altında 12309 EventID ile takip edebilirisiniz.

Notification Description
AVMA Success The virtual machine was activated.
Invalid Host The virtualization server is unresponsive. This can happen when the server is not running a supported version of Windows.
Invalid Data This usually results from a failure in communication between the virtualization server and the virtual machine, often caused by corruption, encryption, or data mismatch.
Activation Denied The virtualization server could not activate the guest operating system because the AVMA ID did not match.

Windows Server 2012 R2 AVMA_3Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *