Sanal Makine Oluştururken veya Live Migration İşlemi Sırasında Alınan Logon Failure Hatası ve Çözümü

Merhabalar,

Windows Server 2012 R2 Hyper-V ortamınızda yeni bir sanal makine oluştururken eğer aşağıda ki hatayı alıyorsanız Windows Server 2012 zamanından gelen bir düzenlemeyi yapmanız gerekmektedir. Bu hatayı hem yeni bir sanal makine oluştururken hem de Live migration sırasında alabilirsiniz. Live migration sırasında aldığınız hata tam olarak bu olmasa da aslında bu hatayı işaret etmekte ve live migration işleminizin tamamlanamamasına sebep olmaktadır.Hyper-V logon failure hatası_1Bu hatanın sebebi aslında NT Services\Virtual Machines hesabının hizmet olarak oturum açamamasından kaynaklanmaktadır. Eğer Group Policy tarafında uyguladığınız ve başka servis hesaplarının sunucular üzerinde oturum açabilmesine olanak veren bir policy niz var ise bu problem ile karşılaşmanız olası. Her ne kadar Hyper-V sunucularınız üzerinde gpupdate /force komutunu çalıştırdığınızda bu problem geçiyor olsa da bir sonraki otomatik group policy güncellemesinde durum eski haline geliyor.

Dolayısıyla öncelikle Hyper-V sunucularınızı farklı bir ou altında toplayıp yukarıda bahsettiğim policy var ise bundan etkilenmemesi için Group Policy Management konsolu üzerinden Block Inheritance seçeneğini işaretlemeliyiz. Ardından ilgili ou üzerinde Create a GPO in this domain and Link it here seçeneğini kullanarak yeni bir group policy oluşturalım. Oluşturduğumuz group policy de Computer Configuration–> Policies–> Windows Settings–> Security Settings–> Local Policies–> User Rights Assignment bölümüne gelelim. Sağ tarafta Log on as a service seçeneğine çitf tıklayarak açalım ve aşağıda ki ekran görüntüsünde ki gibi NT Services\Virtual Machines hizmetini ekleyelim.

Hyper-V logon failure hatası_2Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tüm pencereleri kapatalım ve ilgili Hyper-V sunucularımız üzerinde yeniden gpupdate /force komutunu çalıştıralım. İşlemin tamamlanmasının ardından her bir sunucu üzerinde gpedit.msc komutunu çalıştırıp açılan Local Group Policy Editor konsolunda Computer Configuration–> Policies–> Windows Settings–> Security Settings–> Local Policies–> User Rights Assignment bölümüne geldiğimizde sağ tarafta bulunan Log on as a service seçeneğinde NT Services\Virtual Machines hesabının ekli olup olmadığını kontrol edelim. İlgili ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

Hyper-V logon failure hatası_3İlgili microsoft linkine http://support.microsoft.com/kb/2779204 adresinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğimle…

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *