Cluster Ortamında ki Hyper-V Sunucusunda CSV Üzerinde ki Disklerin Gözükmemesi

Merhabalar,

Geçenlerde yaşadığım ve birbiri ile bağlantılı olan iki durumdan bahsetmek istiyorum. İlki Cluster Event loglarında sürekli artarak devam eden 5120 ya da 5142 numaralı event hatası. Benim rastladığım 5120 numaralı event idi. Bu hatanın içeriği aşağıda ki şekilde gözükmekte,

Açıkcası bu hatanın ortaya çıkması başka bir hatayı düzeltmeye çalışırken oldu. Bu hata, eğer ilgili network kartınızın (HeartBeat) özelliklerinde aşağıda ki özellikler seçili durumda değil iken oluşmakta ve ilgili node üzerinden CSV disklerine erişilememektedir.

  • Client for Microsoft Networks
  • File and Printer Sharing for Microsoft Networks

Eğer CSV volume üzerine pasif node (current owner dışında) üzerinden ulaşılmak istendiğinde disk I/O su owner olan node a network üzerinden aktarılmaya çalışıldığında SMB protokolünün etkin olması gerekmektedir. Bu protokol ise yukarıda ki iki özelliğe ihtiaç duymaktadır. Eğer ilgili network kartı üzerine yukarıda ki iki seçenek yüklü değil ya da yüklü olduğu halde seçili durumda değil ise bu hata ile karşılaşılmakta. İlgili seçenekler seçildiğinde aşağıda ki şekilde görüntülenecektir.

Yukarıda ki işlemleri tamamlayıp OK diyerek kapattığımızda log ları takip edersek artık ilgili event id li log düşmediğini görmeliyiz.

NOT: Eğer log düşmeye devam ediyor ise ilgili network kartını devre dışı (disable) bırakı tekrar etkinleştirilmesi işe yarayacaktır.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

1 Response

  1. 06/02/2012

    […] « Cluster Ortamında ki Hyper-V Sunucusunda CSV Üzerinde ki Disklerin Gözükmemesi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *