VMM 2012 RC Kurulumunda Türkçe Karakter Problemi ve Çözümü

Merhabalar,

System Center Virtual Machine Manager kurulumu oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bilindiği üzere VMM 2012 artık high available kurulumları da desteklemekte. VMM 2012 RC nin HA yapıda kurulumunun nasıl yapılacağına ilişkin makaleye  adresinden ulaşabilirsiniz. Bu kurulumlar sırasında karşılaştığım Türkçe Karakter problemini ve çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kurulum sırasında bizden kurulumun yapıldığı etki alanında ki bir kullanıcıyı belirtmemiz istenir. Bu bölümde eğer domain adınız benimki gibi virtuallab.com şeklinde ise ve kurulum yaptığınız sunucunun Regional Settings (Bölgesel Dil Ayarları) bölümü Türkçe ise aşağıda ki hata ile karşılaşmanız olasıdır.

Ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere etki alanı adımı virtuallab.com olarak almak yerine vırtuallab.com şeklinde almakta. Bu hatanın sebebi kurulum yapılan sunucunun Regional Settings (Bölgesel Dil Ayarları) bölümünün Türkçe olmasıdır. Eğer burada ki ayarları English (United States) şeklinde ayarlanıp bunun kurulum yapılan kullanıcı için de geçerli olması sağlandığında problem ortadan kalkacaktır. Ayarlara ilişkin ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Kurulum yapılan sunucu işletim sisteminin bölgesel dil ayarları yukarıda anlatıldığı şekilde değiştirildiğinde kurulum sorunsuz devam edecektir.

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *