SCOM 2007 Kurulumunda Database Olarak Farklı Sunucunun Seçilmesi

Merhabalar;

SCOM (System Center Operations Manager) uygulaması sunucularımızın üzerinde çalışan rollerin, servislerin sağlıklarını izleyebileceğimiz ve alınan uyarılara göre aksiyon alabileceğimiz özellikle büyük yapılarda oldukça kullanışlı bir uygulamadır. SCOM, SQL Server database sunucusuna ihtiyaç duymaktadır ve istenirse aynı sunucu üzerinde SQL Server çalıştırılabilir. Ancak büyük ortamlarda bu yöntem performansı olumsuz olarak etkileyeceği için ortak olarak kullanılan SQL Server veritabanı sunucusunun kullanılması oldukça faydalı olacaktır.

Kurulumu çalıştırmadan önce Check Prerequisites bölümünde bileşenlerden Operational Database seçeneğini seçtiğimizde SQL Server Name olarak çalıştırılan sunucunun ismi gelmekte ve bu isim değiştirilememektedir. Benzer durum Reporting ev Data Warehouse seçenekleri içinde geçerli. İlgili durumun ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir

SCOM’ un başka bir SQL Server sunucusunu kullanabilmesi için veritabanını önceden oluşturmamız gerekmekte. Bu amaçla SCOM cd sinin içerisinde işletim sistemimizin 32 ya da 64 bit olma durumuna göre SupportTools\i386 ya da SupportTools\AMD64 klasörleri içerisinde ki DBCreateWizard isimli sihirbazı kullanacağız.

Veritabanı oluşturma sihirbazını çalıştırıp karşılama ekranını geçtiğimizde karşımıza SCOM’ un kullanacağı veritabanı ismini, SQL port numarasını ve veritabanı boyutunu belirleyebileceğimiz ekran karşımıza gelecektir. İlgili alanları doldurduktan sonra ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza Management Group Name bölümüne organizasonumuz için anlamlı bir isimlendirme belirtip Next diyerek ilerleyelim. Son olarak Finish seçeneği ile veritabanının oluşturulmasını sağlayalım.

Veritabanımızı oluşturduktan sonra SCOM kurulumunu başlatalım. Kurulumda ortak bir veritabanı sunucusunu kullanacağımızdan Database seçeneğine tıklayarak kurulmamasını sağlayalım. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

Ardından Next diyerek ilerlediğimizde bizden veritabanı sunucumuzun ve kullanılacak veritabanının bilgileri istenecektir. İlgili alanları dolduralım. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

NOT: SQL Server portu için SQL Server sunucusu üzerinde ki firewall da gerekli izinlerin verilmiş olduğundan emin olalım.

Bu işlemin ardından kurulumu başlatıp sağlıklı bir şekilde tamamlayabiliriz. Artık SCOM sunucumuz ilgili sql server sunucusu üzerinde ki veritabanını kullanacaktır.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *