Websense Admin Parolasını Sıfırlamak

Herkese selamlar. Bugün kısa ama güzel bir çözüm ile karşınızdayım. Bu çözümü internetten bulduğumu ve sizlerle paylaşmak için yapılan işi Türkçe’ ye çevirerek yazdığımı belirtmek isterim.

Websense isimli programı duymayan ya da işlevini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Kısaca söylemek gerekirse kurum içerisindeki kullanıcıların zararlı, istenmeyen sitelere girmelerini engellemek ve bunlar ile ilgili logları tutmak için kullanılan bir yazılımdır.

Diyelim ki bu sistemi yönetmek için çalıştırdığınız personel işten ayrıldı ve sizde arabirime girebilmek için parolayı bilmiyorsunuz ve öğrenme şansınız yok ya da benim başıma geldiği
gibi :o) “You have exceeded the maximum number of logon attempts” şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız aşağıda ki yöntem işe yarayacaktır.

Öncelikle Websense e ait tüm servisleri durduralım. Daha sonra Websense in kurulu olduğu yerde \Websense\bin klasörünün altında ki config.xml dosyasının yedeğini alalım (Örneğin config.backup.xml gibi). Yedeğimizi aldıktan sonra dosyayı bir metin editörü ile açalım ve içerisinde “K2097153” kelimesini aratalım. Bulunan kayıt aşağıdakine benzer olacaktır;

E3A47416842E58FBBB0378A33B36C6CF

Burada ki E3A47416842E58FBBB0378A33B36C6CF dizesini silelim ve son durumu;

şeklinde olsun. Dosyayı kaydedip kapatalım ve Websense servislerini başlatalım. Servisler başladıktan sonra Websense Manager programımızı açalım ve Log On to Server diyeklim. Bizden yeni parolayı belirlememizi isteyecektir. İki defa parolamızı yazdıktan sonra artık sisteme sorunsuz şekilde giriş yapabiliriz.

Umarım faydalı olmuştur. Yeni yazılarımda görüşmek üzere kalın sağlıcakla;

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *