SharePoint Server 2007 SP2 “Bu ürünün deneme süresi sona erdi” Hatası

Merhabalar;
Lisanslı olarak kullandığımız Sharepoint Server 2007 Sp2 web sitemize yeni bir sayfa eklemek ya da varolan bir sayfayı düzenlemek istediğimizde “Bu ürünün deneme süresi sona erdi.” şeklinde ki hata ile karşılaşmaya başladık. Ekran görüntüsünü aşağıda ki şekildedir.

Bu hatanın ardından Sharepoint Yönetim Merkezi–> İşlemler–> Yükseltme ve Geçiş altında Lisans türünü dönüştürme linkine tıkladığımızda karşımıza aşağıda ki ekran görüntüsü geldi.
Geçerli Lisans durumunun “Kuruluş İstemci Erişim Lisanslı Office SharePoint Server Deneme Sürümü ” ifadesi yazıyordu. Alt bölümde bulunan lisans anahtarı bölümüne geçerli lisans anahtarımızı girdiğimizde ise bir süre işlem yaptıktan sonra Hata vererek işlemi tamamlamadı. İntenet üzerinde yaptığımız aramalarda karşımıza çıkan önerileri incelediğimizde sistemimizin bunları zaten sağladığını gördük. Bunun üzerine Microsoft ile yaptığımız görüşmeler neticesinde sorunun Sharepoint Server 2007 üzerine Sp2 kurulduğunda  sistemin yanlışlıkla deneme sürümüne geçtiğini ve sorunun bundan kaynaklandığını öğrendik. Microsoft’ ta ki yetkili kısa sürede sorunumuzu çözecek yamayı içeren linki bize ulaştırdı. http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/971620?p=1 linkinden gerekli yamayı indirebilirsiniz. İlgili yamayı kurup sistemi yeniden başlattıktan sonra Sharepoint Yönetim Merkezi–> İşlemler–> Yükseltme ve Geçiş linki altında Lisans türünü dönüştürme linkine tıkladığımızda Geçerli Lisans durumunun “Enterprise İstemci Erişim Lisanslı Office SharePoint Server” şeklinde düzeldiğini gördük. Bunun ardından sistem ile ilgili tüm sorunlarımız ortadan kalktı.
Faydalı olması dileğiyle…
M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *