Outlook da Oluşturulan Yeni Kural Sonrası “The attempt to log on to microsoft exchange has failed” Hatası ve Çözümü

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Outlook içerisinde kullanıcılar gelen e-maillerinin belirledikleri klasörlere taşınması işlemini otomatikleştirmek için kuralları kullanıyorlar. Kurallar genelde hayatımızı kolaylaştırsada bu makaleye konu olan olay gibi bazen çok ilginç hatalara da sebep olabilmekteler. Bir kullanıcı Outlook üzerinden oluşturmuş olduğu bir kural sonrası, kuralın yanlış çalıştığını fark ediyor ve düzeltmek için outlook içerisinden “Kuralları Yönet” seçeneğine tıklıyor. Ancak bu seçeneğe tıkladığında “The attempt to log on to microsoft exchange has failed” şeklinde bir hata almaya başlıyor. Dolayısıyla da kullanıcı hiçbir şekilde oluşturmuş olduğu kuralları görüp düzenleyemiyor.

Exchange olan ortamlarda kurallar sunucu taraflı oluşturulduğu için kullancııların kurallarını PowerShell kullanarak görebilmekte ve yönetebilmekteyiz. Problem yaşayan kullancının kurallarını görüntülemek için aşağıda ki komutu çalıştırıyoruz,

Get-InboxRule -Mailbox kullanici_adi

Yukarıda ki komut bize kullanıcının oluşturmuş olduğu tüm kuralları listeleyecektir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Get-InboxRule

Buradan problem yaratan kuralı aşağıda ki komutu çalıştırıp onaylayarak sildiğimizde sıkıntı ortadan kalkacaktır.

Remove-InboxRule -Mailbox kullanici_adi -Identity RuleIdentity

Remove-InboxRule

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *