Exchange Environment Raporunu Otomatik Olarak Almak

Merhaba,

Ortamımızda bulunan Exchange sunucularımızı, varsa DAG yapımızda ki sunucularımız ve üzerlerinde ki mailbox sayıları ile database büyüklükleri ve detayları hakkında belirli sürelerde rapor almak sistem yöneticileri için oldukça faydalı olmaktadır. Bu kısa makalemde sizlere bu işlemi otomatize etmeyi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu raporu almamızı sağlayan powershell script ni https://gallery.technet.microsoft.com/office/Generate-Exchange-2388e7c9 adresinden indirelim ve HUB/CAS rolü bulunan herhangi bir exchange sunucumuz üzerinde bir klasöre kopyalayalım. Ardından excahnge sunucumuz üzerinde Start–> Administrative Tools yolunu izleyerek Task Schedular konsolunu açalım.

Exchange_EnvironmentReport_1

Burada sağ tarafta bulunan Actions bölümünden Create Task seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede Name bölümünde görevimize bir isim verelim. Örneğin ben Exchange Environment Report verdim. Ardından görevimizi çalıştıracak kullanıcının oturum açmış olup olmamasına bakmaksızın çalışması için  Security Options bölümünde “Run whether user is logged on or not” seçeneğini işaretleyelim.

Exchange_EnvironmentReport_2Görevimizin çalışacağı zamanları belirlemek için Triggers sekmesine geçelim. Triggers sekmesinde New seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede zamanlamamızı belirleyebiliriz. ben Haftalık çalışması için Weekly seçeneğini işaretledim ve günlerden de Pazartesi (Monday) sabah 6 da çalışacak şekilde ayarladım ve OK i tıklayarak pencereyi kapattım. Siz zamanı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Exchange_EnvironmentReport_3Exchange_EnvironmentReport_4

Çalıştıracağımız powershell komutunu ve parametrelerini girmek için Actions sekmesine geçelim. Burada New seçeğine tıklayalım. Açılan Edit Action penceresinde Program/script bölümüne aşağıda ki komutu girelim.

C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe

Yukarıda ki komutu kullanarak powershell script miz için powershell komut satırını çalıştırmış oluyoruz. Ardından powershell komut satırına göndereceğimiz script ve parametreleri için “Add arguments (optional)” bölümüne aşağıda ki komutu girelim ve OK diyerek pencereyi kapatalım. Komutta mail göndermeyi kullanacağımız için

  • MailFrom bölümüne maili kim gönderecek ise adresini,
  • MailTo bölümüne maili kime göndereceksek adresini,
  • MailServer bölümüne maili gönderecek sunucu adresimizi yazmalıyız.

-command “. ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\bin\RemoteExchange.ps1’; Connect-ExchangeServer -auto; C:\Shell\Get-ExchangeEnvironmentReport\Get-ExchangeEnvironmentReport.ps1 -HTMLReport .\Rapor.html -SendMail $True -MailFrom info@mhakancan.com hcan@mhakancan.com –MailServer srv-ch1.mhakancan.com”

Exchange_EnvironmentReport_5Exchange_EnvironmentReport_6Son ayarımızı da yaptığımıza göre artık OK diyerek göremizi oluşturmayı tamamlayabiliriz. Bundan sonra oluşturduğumuz görev ilk çalıştığında yapınıza göre değişiklik göstermekle birlikte hemen hemen aşağıda ki ekran görüntüsüne benzer bir raporu mail olarak göndermiş olacaksınız.

Exchange_EnvironmentReport_7Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *