Orchestrator Üzerine Integration Pack Eklenmesi

Merhaba,

System Center ailesinin otomasyon işlemleri için kullanılan üyesi Orchestrator, akışlarını aktiviteler vasıtasıyla yürütmektedir. Aktiviteleri ise sisteme yüklediğimiz Integration Pack (IP) ler vasıtasıyla kullanabilmekteyiz. Bu makalemde sizlere bir Integration Pack in Orchestrator sistemine nasıl dahil edildiğini ve bizler için olmazsa olmaz integration pack leri anlatmaya çalışacağım.

Integration pack ler standart olarak gelenler dışında system center ailesi, active directory, exchange gibi sistemler için de bulunmaktadır. Integration pack ler bizlere akışlarımızda kullanabileceğimiz hazır, herhangibir programlama bilgisi olmadan yapabileceğimiz aktiviteler sunmaktadır. Örneğin, Active Directory ip si ile birlikte domain ortamımızda kullanıcı oluşturabilir ya da kullanıcının parolasını sıfırlayabiliriz. Benzer şekilde File Management ip sinde ise dosya oluşturabilir, silebilir ya da klasörler ile çeşitli işlemler yapabiliriz.

Öncelikle system center ailesi için olan integration pack i inceleyelim. Bu integration pack i http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=39622 adresinden indirelim ve zipli dosyayı bir klasör içerisine açalım. Klasör içerisinde tüm system center ürün ailesine ait integration pack lerin yanı sıra Azure, Exchange, Sharepoint ve Ftp gibi sistemler  için de ip ler bulunmaktadır. System center ürün ailesin de ise sırasıyla Configuration Manager, Data Protection Manager, Operations Manager, Service Manager, Active Directory, Virtual Machine Manager uygulamaları için IP ler bulunmaktadır.

Orchestrator_Deploy_IP_12

İndirmiş olduğumuz integration pack leri Orchestrator sistemine atmak için önce Register ardından da Deploy işlemlerini yapmalıyız. Bu işlem için Windows Server 2012 R2 işletim sistemimizde Start a basıyoruz ve Deployment Wizard ı aratıyoruz ve çalıştırıyoruz.

Karşımıza gelen Orchestrator Deployment Manager konsolunda sol taraftan Orchestrator Management Server–> Integration Packs bölümüne gelelim. Bu bölümde Orchestrator üzerinde yüklü olan tüm integration pack lerin listesini ve versiyonlarını görebiliriz.

Orchestrator_Deploy_IP_13

 

Orchestrator_Deploy_IP_14

 

Integration Packs e sağ tıklayalım ve açılan menüden Register IP with the Orchestrator Management Server seçeneğini seçelim. Karşımıza gelen Integration Pack Registration Wizard karşılama ekranını Next diyerek geçelim. Integration Pack or Hotfix Selection ekranında Add butonuna tıklayalım ve açılan ekranda IP lerimizin bulunduğu klasöre gidelim ve ilgili integration pack dosyasını seçerek Open diyelim. Bu işlemi diğer integration pack ler için de tekrarlayalım.

Next diyerek ilerlediğimizde özet ekranı karşımıza gelecektir. Burada Finish diyerek integration pack register işlemini tamamlayalım. Finish e tıkladığımızda karşımıza lisans anlaşması gelecektir. Bu ekran eklediğimiz herbir integration pack için karşımıza gelecektir. Accept diyerek işleme devam edelim. İşlem tamamlandığında eklemiş olduğumuz integration pack lerin isimlerini sağ tarafta göreceğiz.

Orchestrator_Deploy_IP_15

Orchestrator_Deploy_IP_16

Register işleminden sonra son bir adımımız kaldı. Register etmiş olduğumuz integration pack leri Deploy etmeliyiz. Bunun için Deployment Manger ekranında Integration Packs e sağ tıklayalım ve açılan menüde  Deploy IP to Runbook Server or Runbook Designer seçeneğine tıklayalım. Açılan Integration Pack or Hotfix Deployment ekranında ki karşılama bölümünü Next diyerek geçelim. Karşımıza register edilmiş olan tüm integration  pack lerin listesi gelecektir (Burada daha önceden deploy edilmiş ip ler de görüntülenecektir). Bu bölümde az önce Register etmiş olduğumuz iki ip yi seçelim ve Next e tıklayalım.

Karşımıza ip leri Deploy etmek istediğimiz suncuyu belirleyeceğimiz ekran gelecektir. Burada Computer bölümüne orchestrator sunucumuzun adını yazalım ve Add e tıklayalım.

Orchestrator_Deploy_IP_17

Orchestrator_Deploy_IP_18

Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza deploy işlemini daha sonra yapabilmemizi sağlayan Schedule bölümü ve ip lerin deploy işlemi sırasında çalışan runbook ların durdurulup durdurulmayacağını belirlediğimiz ekran gelecektir.

Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmadan (deploy işlemi sırasında çalışan runbook ların durdurulması seçeneği seçili durumda iken) Next diyerek ilerleyelim ve karşımıza gelen özet ekranında da Finish e tıklayarak deploy işlemini tamamlayalım.

Orchestrator_Deploy_IP_19

Varsa açık olan Runbook Designer penceresini kapatıp yeniden açtığımızda yüklemiş olduğumuz integration pack leri ve içerdikleri aktiviteleri konsol üzerinde görebileceğiz.

Ancak runbook lar tasarlarken işlerimizi kolaylaştıracak ve daha detaylı ve başarılı runbook lar oluşturabilmemizi sağlayacak Integration Pack ler de bulunmakta bunlar için en doğru adres http://orchestrator.codeplex.com şeklindedir. Eğer orchestrator ile ilgilenecekseniz bu adresi mutlaka ziyaret etmeli ve buradaki integration pack leri denemelisiniz.

Orchestrator_Deploy_IP_20

Son olarak sizlere Integration Pack mizi Orchestrtor sistemine eklediğimize göre son olarak özellikle uzak sistemler üzerinde powershell scriptlerini çalıştıracak olan runbook ların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için yapılması gereken iki basit adımı anlatmak istiyorum. Örneğin orchestrator içerisinde ki runbook Exchange sistemimiz üzerinde bir exchange management shell komutunu çalıştırması gerekiyor. Bu durumda Exchange ortamımızı hazır hale getirmemiz gerekmekte. Bunun için öncelikle Administrator yetkisinde bir powershell açalım ve Get-ExecutionPolicy yazıp çalıştıralım. Karşımıza yüksek ihtimalle RemoteSigned şeklinde bir ifade gelecektir. Bunu değiştirmek için aynı komut ekranında bu sefer Set-ExecutionPolicy Unrestricted komutunu yazıp çalıştıralım. Sorulan soruyu enter diyerek onaylayalım ve işlemi tamamlayalım.

Execution Policy mizi ayarladıktan sonra uzaktan powershell çalıştırabilmemiz için gerekli olan Enable-PSRemoting komutunu powershell ekranında yazıp çalıştıralım ve karşımıza gelen soruları enter diyerek geçelim.

Orchestrator_Deploy_IP_21

Bu işlem de tamamlandığında artık Exchange sistemimiz orchestrator entegrasyonu için hazır durumdadır. Bu makalemde sizlere bir Integration Pack in Orchestrator sistemine nasıl dahil edildiğini ve bizler için olmazsa olmaz integration pack leri anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

1 Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *