Microsoft App-V Management Server Kurulum Hatası – Error 25109

Merhabalar;
Microsoft Application Virtualization Management Server kurulumu sırasında eğer programın kullanacağı veritabanı sunucusunun Server Collation ayarları Latin1_General_CI_AS şeklinde değil ise aşağıda ki hata ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hatayı aldıktan sonra bir süre araştırdım ve kurulum sırasında kullandığım kullanıcının (kendisi domain admin) SQL Server üzerinde ki yetkilerine baktım. Aslında kullanıcının veritabanı sunucusu üzerinde yetkilendirme de herhangi bir sorunu olmadığını biliyordum. Çünkü SQL Server kurulumunu aynı kullanıcı ile yapmıştım. Ancak SQL Server log larına baktığımda gördüğüm hata (Error: 18456, Severity: 38. Login failed for user ‘VFORCE\mhakancan’ . Reason: Failed to open the explicity specified database) beni bu konuda düşünmeye itti. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi idi.

Yetkilendirme üzerinde bir süre uğraştıktan sonra aslında bu log kaydının gerçeği yansıtmadığını düşündüm. Ardından SQL Server ı yeniden kurup denemelere devam ettim. Denemelerimin sonuncusunda hatanın SQL Server sunucusunun kurulum sırasında belirlenen Server Collation bölümünün Turkish_CI_AS şeklinde olmasından kaynaklandığını tespit ettim. Bu şekilde olmasının sebebi ise kurulum sırasında dil ve bölgesel ayarların kurulum sırasında Türkçe olması idi. Bu nedenle kurulum otomatik olarak Turkish_CI_AS yi seçili getiriyordu. Aşağıda ki ekran görüntüsünde Server Collation bölümünü görebilirsiniz.

Server Collation bölümü maalesef sıfır kurulum yapılmadan değiştirilemiyor. Bu nedenle sıfır SQL Server kurulumu sırasında sunucunun bölgesel ayarları English ve United States şeklinde ise Server Collation bölümü otomatik olarak Latin1_General_CI_AS şeklinde gelecektir. Ancak bölgesel ayarlar ve dil seçeneği Türkçe ise kurulum sırasında Server Collation bölümünün el ile düzeltilmesi ve Latin1_General_CI_AS şeklinde ayarlanması gerekmektedir. Kurulum sırasında Server Collation bölümü eğer işletim sisteminin Bölgesel ayarları Türkçe ise otomatik olarak aşağıda ki şekilde olacaktır.

Ancak burada ki değer Customize butonuna tıklanarak Latin1_General_CI_AS olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır. 
Yukarıda ki ayarlamayı yaptıktan sonra kurulum ekranında ki son durum aşağıda ki gibi olmalıdır.
Doğru kurulum sonrası Server Collation bölümü aşağıda ki gibi gözükmelidir.

Bu ayarların ardından Application Virtualization Management Server kurulumu sorunsuz şekilde gerçekleştirilecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

M. Hakan CAN

You may also like...

7 Responses

 1. mükemmel tesbitinden ötürü tebrik ederim. app-v sanirim microsoftun development mantalitesinden nasibini almamiş.

 2. tekrar merhaba
  server collation u deismek yerine bos bir veritabani acarken veritabaninin collation u deistirmem yetti
  tekrar tesekkurler.

 3. Hocam paylaşım için teşekkürler.
  Tablo üzerinde collection düzenlemesinden sonra bir hata daha aldım 25120 IIS üzerinde Managemenet Service ekleyerek kurulumu bitirdim.
  Tekrar Teşekkürler.

 4. Merhaba, kolasyon değiştirilmesine rağmen bu hata alınıyorsa kurulum yapılan klasörde support altında sql tablolarını oluşturan scriptler manual çalıştırılmalı.

 1. 20/12/2010

  […] kurulum sırasında Error 25109 hatası alınacaktır. Konu ile ilgili açıklamalı makaleme http://www.mhakancan.com/microsoft-app-v-management-server-kurulum-hatasi-error-25109/ adresinden […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *