Windows Server 8 Beta İçin VMM 2012 CTP Sürümü Yayınlandı

Merhabalar,

Windows Server 8 ile birlikte gelecek olan Hyper-V rolünde de pek çok yenilik ve geliştirme bizleri bekliyor olacak. Hyper-V sunucularımızı yönetmek için kullandığımız System Center Virtual Machine Manager ürününü de çok yakın bir zamanda RTM haline gelecek ve ürün ortamlarında kullanımı desteklenmeye başlanacak. Ancak kurup kurcalayanlarınızında fark ettiği gibi VMM 2012 şu an itibariyle Windows Server 8 üzerinde ki Hyper-V rolünü yönetmeyi desteklemiyor. Bu nedenle yeni Hyper-V sürümü ile birlikte VMM 2012 tarafında sağlanan yenilikleri inceleyemiyorduk.

System Center ekibi içerisinde VMM 2012 bulunan ve Windows Server 8 Beta Hyper-V rolünü destekleyen System Center 2012 CTP (Community Technology Preview) özel sürümünü yayınladı. 180 gün deneme süresi bulunan sürümü vhd olarak http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=29220 adresinden indirebilirsiniz.

NOT: Bu sürüm ürün ortamında kesinlikle desteklenmemekte ve bu ürün VMM 2012 RTM e yükseltilememekte. Bu nedenle sadece test ortamında ürünü kullanmanız gerekmekte.

Bu özel sürüm ile birlikte Hyper-V tarafında aşağıda ki özellikleri inceleme fırsatı yakalamış olacağız,

  • Storage Migration
  • Hyper-V üzerinde ki sanal makineleri SMB üzerinde barındırılabilmesi
  • Yeni vhdx formatını kullanarak sanal makine oluşturabilmek
  • Hyper-V Network Virtualization yetenekleri
  • Live Migration yenilikleri

Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *