VMware ile Bir Bilgisayarı Sanal Hale Getirmek

Merhabalar;

Genelde hep kendi bilgisayarlarımıza sanal bilgisayarlar kurarak ve onlar üzerinde çeşitli denemeleri rahatlıkla yapabiliyorduk. Yine bir ihtiyaçtan iki adet bilgisayarın başka bir kişinin bilgisayarında çalışır hale getirmem gerekti. Ne yapabiliriz diye düşünürken bir de baktım ki VMware’ i yapan ustalar VMware Converter adında harika bir program yazmışlar. Program fiziksel olan bir bilgisayarı sanal bir bilgisayar haline getirebiliyor hem de kaç tane sürücünüz varsa tamamı ya da istediklerinizle birlikte dönüştürebiliyor. Bu sırada yapılan işlemleri aşağıda anlatıyorum. Umarım sizin işinize de yarayacaktır.

Öncelikle http://www.vmware.com/download/converter/download.html adresinden programımızı indiriyoruz. Bizden öncelikle kayıt olmamızı istiyor. Basit bir formu doldurduktan sonra download sayfasına ulaşarak programın Starter Edition olarak geçen ücretsiz versiyonunu çekebiliyoruz. Programın kurulumu basit. Kurulumdan sonra işlemlere başlıyoruz. Buradan Import Machine butonuna tıklayarak ya da File –> New –> Import yolu ile yeni bir sanal bilgisayar oluşturmaya başlayalım.

Karşımıza dönüştürme işlemini sorunsuz bir şekilde yapmamızı sağlayacak sihirbaz çıkıyor. Next ile devam ediyoruz.

Burada ne tarz bir sistem kaynağının kullanılacağını belirliyoruz. Biz fiziksel bir bilgisayarı sanal yapmak istediğimiz için ilk seçenek olan Physical Computer seçeneğini seçerek next diyoruz.

Burada bilgisayara nasıl bağlanılacağını seçiyoruz. İstersek uzaktaki bir bilgisyara da bağlanıp onun imajını alabiliyoruz. Biz kendi bilgisayarımızı alacağımız için This Computer seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Bu ekranda ise o an sanal hale getirilecek bilgisayarda bulunan disklerin listesi görülüyor. Burdan istediğimiz diskleri ya da hepsini seçerek ileri diyoruz. İlginç olan ise bu ekranda toplam 200 GB olmasına rağmen ilerde sanal hale geldikten sonra boyutun oldukça düştüğünü göreceğiz. Bu kısmı oldukça ilginç aslında :o)

Bu ekranda da ileri diyerek oluşturduğumuz sanal disklerin nerede oluşturulacağını, hangi versiyon VMware için olduğunu belirliyoruz.

Daha sonra da oluşturulan sanal disklerin boyutu kadar alanı diskte bloke olmasını ya da ihtiyaç oldukça disk boyutlarının büyüyebilmesini ile ilgili seçeneklerden istenileni seçerek ileri diyoruz.

Network kartı ile ilgili seçeneği de next ile geçiyoruz.

Burada ise Install VMware Tools seçeneğini seçerek bu yazılımın otomatik olarak yüklenmesini sağlıyoruz. Bu yazılımın sağladığı en büyük fayda arada network olarak bir bağlantı olmasa bile sanal bilgisayarı host eden bilgisayar ile host edilen bilgisayar arasında direk bir paylaşılan klasörün oluşturulabiliyor olması ki bu harika bir seçenek.

Daha sonra next diyerek işlemi başlatıyoruz ve bittiğinde de elimizde fiziksel bilgisayarımızın aynısı sanal olarak karşımızda oluyor.

Fiziksel bir bilgisayarı sanal hale getirdikten sonra donanım değişikliği nedeniyle Windows XP aktivasyon işlemi isteyebilir. Lisanslı olan bir bilgisayarı sanal hale getirildiği için aktivasyonun işlemi gerçekleştirilerek kullanmaya başlanabilir.

Bunun bir faydası da şöyle olabilir. Diyelim önemli olan bir sunucunuz üzerinde çeşitli değişiklikler, güncellemeler ya da windows un update ini yapmanız gerekiyor ancak gerçek bir sunucuda bu oldukça riskli olabilir. Buradan yola çıkarak o sunucunun sanal bir kopyasını oluşturarak denemeleriniz onun üzerinde yapıp sonucundan emin olduktan sonra gerçek sunucuda bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

Tabi fiziksel bir bilgisayarın sanal hale getirilerek kullanılması sonucu lisansın geçerli olup olmayacağı ya da ne gibi sakıncalarının olduğunu da araştırıp sizlere burada yayınlayacağım.

Sağlıcakla kalın.

M. Hakan CAN

You may also like...

8 Responses

 1. action says:

  merhaba,

  yazılarınızı ilgiyle okuyorum;

  windows 2003 server uzerinde linux turevli server kurmak istiyorum, vmware eşliğinde tabi.

  windows 2003 server üzerine ne kurmalıyım, vmware workstation mu, vmware server mi?

  teşekkürler.

 2. M. Hakan CAN says:

  Merhabalar;
  Öncelikle yorumunuz ve blog uma olan ilginiz için teşekkür ederim.

  Sunucu tabanlı işletim sistemi üzerine VMware Server kurulması daha uygun olacaktır. Eğer sanal sisteminize usb cihaz bağlamayacaksanız VMware Server kurabilirsiniz. Aksi halde VMware Workstation kurmalısınız.
  Ben Windows Server 2003 üzerinde VMware Workstation kullandım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tercih sizin :o)

 3. action says:

  Teşekkür ederim, aslında duymak istediklerim bunlardı diyebilirim..

  Workstation kurmuştum onu değiştirme düşüncesi vardı kafamda.

  Uzun süreli çalışmalarda workstation düşer mi ( 1-2 aylık uptimelerde şeklinde kaygılarım da yok değil..)

  Workstation için otomatik startlama konusunu ise aşağıdaki şekilde hallettim..

  ""C:\Program Files (x86)\VMware\VMware Workstation\vmware.exe" -x "D:\Virtual\VMware\FreeBSD\FreeBSD.vmx"" bu şekilde hallettim.

  Selamlar, saygılar..

 4. M. Hakan CAN says:

  Merhaba;

  Uzun süreli kullanımlarda Windows XP gibi bir sistem olsa problem olabilir derdim ama Windows Server 2003 üzerinde problem olacağını sanmıyorum.

  Harika ellerinize sağlık.

  İyi çalışmalar…

 5. selin says:

  merhaba.

  ben vmware proğramının üninstall sorunu hakkında yardımınızı istiyorum. bir problem nedeniyle proğramı silmiştim. aradan epey zaman geçti proğramı tekrar kurmak istediğimde, eski sürümü kaldırmamı söyleyen bir uyarı verip, proğram kurulmuyor.

  proğramı:

  c:program files

  commo files

  program data ve içindeki microsoft>windows>başlat menüsü

  yerel ağ bağlantısı

  görev yöneticisi

  msconfig

  ve kayıt defterinden sildim.ancak proğramı kurmaya çalıştığımda yine aynı hatayı alıyorum. format atmak istemiyorum. başka ne yapabilirim?

 6. Kaan Yıldız says:

  FAILED: A general system error occurred:
  Remote server closed connection after 0 response bytes read

  win7 64 bit pc mi sanal makine yapmak için dediklerinizi yaptım fakat,

  % 98 de Bu hata ile karşılaşmaktayım nerede hata yapıyor olabilirim?

  • M. Hakan CAN says:

   Merhaba,

   Hangi aracı kullanıyorsunuz. Takip edebildiğim kadarıyla VMware converter ın yeni sürümü yayınlanmış. Onunla deneme imkanınız var mı?

   Kolay gelsin…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *