KMS Sunucusu Kullanılarak Office 2010 Lisans Dağıtımı

Merhabalar;

KMS (Key Management Service) sunucusu büyük ortamlarda lisanslama konusunda oldukça yardımcı olan bir sistem. Bu sistem ile ilgili detaylı bilgi veren makaleye “Etki Alanında KMS Host Sunucu Kurulumu” başlığından ulaşabilirsiniz. Bu kısa makalemde ise sizlere KMS sunucumuzun aynı zamanda Office 2010 KMS key lerini dağıtarak ortamda ki Office 2010 uygulamalarımızın  lisanslanmasını anlatmaya çalışacağım.

NOT: Eğer KMS sunucumuzu kullanarak Office 2010 gibi uygulamaları da lisanslamak istiyorsak KMS sunucusu üzerinde Windows Server 2008 R2 işletim sistemini kullanmalıyız.

Öncelikle Office 2010 KMS ürün anahtarımızı girebilmek için http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=25095 adresinden Microsoft Office 2010 KMS Host License Pack (KeyManagementServiceHost.exe) uygulamasını indirmeliyiz. İndirdiğimiz uygulamayı KMS sunucumuz üzerinde Administrator yetkisi ile çalıştırdığımızda karşımıza lisans sözleşmesi gelecektir. Bu sözleşmeyi kabul edip OK ile devam ettiğimizde ise karşımıza aşağıda ki ekran görüntüleri gelecektir.

KMS Host lisansının başarılı bir şekilde yüklendiğini belirten yukarıda ki son ekranda kurmumuza ait Office 2010 KMS anahtarımızı girmek için Yes butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Karşımıza Office 2010 ürün anahtarını girebileceğimiz ekran gelecektir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Geçerli ürün anahtarımızı girdikten sonra OK diyerek işlemin tamamlayalım. Arka planda açıkta duran komut satırını da ENTER a basarak kapatalım. Bu işlemin ardından Office 2010 kurulu olan kullanıcılarımız lisanslama işlemlerini KMS sunucusu üzerinden yapabileceklerdir.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *