Etki Alanı Ortamında KMS Host Sunucu Kurulumu

     Microsoft Volume Activation 2.0 ile birlikte iki çeşit aktivasyon yöntemi kullanımımıza sunuluyor. Bunlar MAK (Multiple Activation Key) ve KMS (Key Management Service) olarak adlandırılıyor. Ancak bu yöntemleri anlatmadan önce lisanslama sırasında karşımıza çıkan terimleri anlatmak istiyorum. Windows Vista, Windows 7 ya da Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 beş farklı lisans durumundan birisinde bulunabilir. Bunlar;

 • Activated: Sistemimizin aktivasyonu yapıldığında karşımıza gelen bilgidir. Dolayısıyla sistemimizi lisanslı olarak kullanabiliriz ve tüm özelliklerinden faydalanabiliriz.

 • Grace: İşletim sistemimizi kurduktan sonra belirli bir süre boyunca tüm özellikleri açık olarak kullanmaya devam edebiliriz ve buna deneme süresi denir. Bu süre Windows Vista için 30 gün, Windows Server 2008 için ise 60 gündür. Ancak bu süre zarfından belirli aralıklarla aktivasyon işlemini gerçekleştirmemiz konusunda uyarılar sistem tarafından gösterilecektir. Bu deneme sürümünü belli sayıda uzatmak mümkündür. Bu işlem için komut satırında slmgr /rearm komutunun verilmesi yeterlidir. Sistem yeniden başlatıldığında deneme süresi sıfırlanmış olacaktır. Ancak bu yöntemi Windows Vista Enterprise sürümü hariç, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerinde 3 kez tekrarlayabiliriz. Windows Vista Enterprise sürümünde ise bu sayı 5 dir.

 • Genuine: Bu durum işletim sistemimizin Microsoft tarafından lisanslı olarak tanınıp tanınmadığının bir göstergesidir. Bu durum WGA (Windows Genuine Advantage) olarak bilinen online bir servis tarafından sağlanır. Üç farklı Genuine türü vardır. Bunlar;

  1. Non-Genuine: Bu türde sistemimiz Microsoft tarafından online olarak gerçek olmadığı tespit edilmiş demektir. Bu da sistemimizin orijinal olmadığının göstermektedir.
  2. Local Genuine:  Bu türde sistemimizin hangi tür Genuine olduğuna dair bir tespitinin yapılmamış olduğunun göstergesidir.
  3. Genuine: Bu türde ise sistemimizin online olarak Microsoft tarafından orijinalliğinin tescil edilmiş olması demektir.

 • Notification: Bu türde sisteme oturum açarken karşımıza bir uyarı çıkar ve bize aktivasyon yapılması ya da bu şekilde kullanıma devam edilmesi şeklinde seçenekler sunar. Sistemimizi bu şekilde kullanmaya devam edebilmemiz için 15 sn ile 2 dakika arasında beklememiz gereklidir. Masaüstü rengimiz siyah olur ve her saat başı görev çubuğunda bize bir uyarı balonu gösterilir.
 • Unlicensed / Reduced Functionality Mode (RFM): Deneme süresi sonunda eğer sistemimizi hala aktive etmemiş isek sistemimiz özelliklerini kısıtlayacak ve sadece aktivasyon işlemine izin verecek şekilde davranacaktır. Ayrıca kullanıcının oturum açma süresi bir saat ile sınırlandırılacaktır.  
     Bunlardan MAK olan aktivasyon sistemi halihazırda kullandığımız online olarak işletim sisteminin aktive edildiği yöntemdir. Bu aktivasyon yönteminde iki farklı seçeneğimiz var. Bunlar;

 1. MAK Independent Activation: Bu aktivasyon yönteminde her işletim sistemi kendisini bağımsız olarak aktive eder.
 2. MAK Proxy Activation: Bu aktivasyon yönteminde tüm MAK lisans anahtarı kullanan sistemlerin tek bir noktadan bu sistemler adına aktivasyonlarının yapılması amaçlanır. Bu iş için Volume Activation Management Tool kullanılır. Bu aracı http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=77533 adresinden indirebilirsiniz.

KMS Host İle Aktivasyon Nasıl Çalışır:

     KMS tipi lisans anahtarı ile yapılacak aktivasyon sisteminin mantığı, yerel ağımızda bir KMS host sunucusu kurarak bu ağ üzerinde ki bilgisayar ya da sunucuların bu KMS host sunucusunu kullanarak aktivasyon işleminin gerçekleştirmelerini sağlamaktır. KMS host sunucusu da yeterli sayıya ulaşıldıktan sonra kendisinde kayıtlı olan bilgileri Microsoft Aktivasyon sunucusuna göndererek kendisine başvuran işletim sistemlerinin aktivasyon işlemini tamamlamış olur. Burada ki en önemli düzenleme kendilerini KMS sunucusu üzerinden aktive eden sistemlerin aktivasyonları 180 gün boyunca geçerli olmasıdır. Ancak KMS client lar aktivasyonlarını yenilemek için her 7 günde bir KMS hotsa başvururlar. Eğer bu işlem başarılı olursa 180 gün süresi yeniden başlar. Eğer client lar içerisinde 180 günden daha uzun süreli olarak ağa bağlanamayacak olanlar var ise bunların MAK lisans anahtarı kullanılarak aktive edilmesi tavsiye edilmektedir.

     KMS aktivasyon yöntemi olarak kullanıldığında ortamda minimum 25 adet Windows Vista, Windows 7 veya 5 adet Windows Server 2008 ya da Windows Server 2008 R2 olması gereklidir. Bu sayılara ulaşılmadan sistemler aktive edilmeyecektir. Bu sayılara ulaşılıp ulaşılmadığı Count değeri ile tespit edilir. Örnekle açıklamak gerekirse;

     Ortamımızda iki adet Windows 7 kurduktan sonra bu sistemler DNS üzerinden ilgili KMS host sunucu ya da sunucularının bilgisine ulaşıp listesini alırlar. Ardından rastgele listedeki sunucuları denemeye başlarlar. Eğer client ilk başvurduğu KMS host sunucusundan cevap alamaz ise bu sunucuyu listesinden siler ve listedeki diğer sunucuya ulaşmaya çalışır. Eğer başarılı olursa bu sunucuyu kaydeder ve bundan sonra ki aktivasyon talepleri için bu sunucuyu kullanır. KMS host sunucusuna ilk başvuran Windows 7 Count değerini 1 olarak alırken sonra başvuran diğer Windows 7 bu count değerini 2 olarak alacaktır. Bunların ardından ortamda sanal bir Windows 7 kurduğumuzda bu sistem Count değerini yine 2 olarak alacaktır. Yani sanal sistemler KMS host sunucusu üzerindeki sayacı arttırmazlar. Ancak eşik değeri olan 25 e ulaşıldıktan sonra hem fiziksel hem de sanal sistemler aktive edilecektir. Ortamımızda ki sistemler her iki saatte bir KMS host üzerinde ki sayacı almak için başvururlar.

     Peki hangi KMS lisans anahtarı hangi ürünleri lisanslar? Bu sorunun cevabını Microsoft her ürün ait olduğu grubun lisans anahtarı ile aktive edilebilir şeklinde veriyor. Bununla ilgili olarak Microsoft’ un Volume Product Key Groups belgesinde kullandığı tablo aşağıdadır.

 
     Yukarıda ki tabloya bakarak konuşursak;

     İşletim sistemleri Vista VL ve Server Group A,B,C olmak üzere gruplara ayrılmış durumdadırlar. Buna göre MAK lisans anahtarları sadece kendi gruplarında ki sistemleri lisanslayabilir. Dolayısıyla Server Group C MAK lisans anahtarı ile sadece bu sınıfta ki ürünler lisanslanabilir. Ancak KMS lisans anahtarları için bir hiyerarşi söz konusudur. Buna göre Server Group C en üst sınıftır ve bu gruba ait KMS lisans anahtarı ile hem kendi grubunu hem de altında ki grupların ürünlerini aktive edilebilir. Örnek vermek gerekirse eğer KMS host nuz bir Windows Server 2008 R2 ise ve ait oldu

You may also like...

5 Responses

 1. Serkan Ulaş says:

  Hakan Bey Merhabalar,
  Öncelikle böyle güzel bir konuda yazmış olduğunuz makale için teşekkür ederim.Gerçekten faydalı bir makale olmuş.
  Bu sistem sadece etki alanı ortamında mı kullanılabilir yoksa Active Directory ve DNS sunucusu bulunan ama lisanslanacak istemcilerin workgroup’ ta olduğu bir yapıda kullanılabilir mi?
  Ortamda minimum 25 adet Windows Vista, Windows 7 veya 5 adet Windows Server 2008 ya da Windows Server 2008 R2 olup olmadığını nasıl kontrol ediyor?

  • M. Hakan CAN says:

   Merhaba Serkan Bey,

   Windows Server 2012 ile birlikte KMS işlemini Active Directory yapmaya başladı. Bunun en önemli sebebi Windows Server 2008 R2 üzerinde KMS yapılandırıldığında DNS kaydı kullanılarak KMS sunucusu yapıda sorgulanabildiği için workgroup olan makinelerde (local admin parolaları domain administrator parolası ile aynı ise) lisanslanabilmekte idi. Dolayısıyla eğer Windows Server 2008 R2 üzerinde bu işlemi gerçekleştirecekseniz eve kullanılabilir ancak ben tavsiye etmiyorum. Zaten ortamınızda Active directory ve DNS bulunuyor ise client ların yönetilebilir olması açısından domain e dahil olması çok daha uygun olacaktır. Eğer Windows Server 2012 ile bu işlemi gerçekleştirecekseniz zaten Active Directory kullanmanız zorunlu.

   Her işletim sisteminin kendine ait bir kodu bulunmaktadır. Bu sayede KMS sunucusu bunun ayrımını yapabilmektedir. Sayılar da KMS sunucusunu kendi veritabanında tutulmakta ve buradan sorgulanmaktadır.

 2. Serkan ULAŞ says:

  Hakan Bey yazmış olduğunuz makaleler ve vermiş olduğunuz cevap için tekrar teşekkür ederim.
  İyi Çalışmalar.

 1. 13/06/2011

  […] konusunda oldukça yardımcı olan bir sistem. Bu sistem ile ilgili detaylı bilgi veren makaleye “Etki Alanında KMS Host Sunucu Kurulumu” başlığından ulaşabilirsiniz. Bu kısa makalemde ise sizlere KMS sunucumuzun aynı zamanda […]

 2. 31/10/2013

  […] lisanslayabiliyoruz. Kurum bünyesinde kms sunucu yapılandırması ile ilgili makaleye http://www.mhakancan.com/etki-alani-ortaminda-kms-host-sunucu-kurulumu/ adresinden […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *