Group Policy Kullanarak Likom Gusto ERP Programı İçin Bağlantı Ayarlarının Kullanıcılarda Otomatik Yapılandırılması

Merhabalar,

Kullanıcılarınızın uzak masaüstü bağlantısı ile Likom ERP programını kullanıyor ve Terminal Server ile oturum açan kullanıcılar için program otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmış durumda olsun. Active Directory sunucusunu Windows Server 2008 R2 sürümüne yükseltildi ardından Windows Server 2003 ortamında çalışan Terminal Server sunucusu da Windows Server 2008 R2 ortamına yükseltildi. Yeni terminal server sunucusunun üzerine aktarılan Likom Gusto uygulaması kullanıcılarda ilk açılıp çalıştığında bazı ayarlara ihtiyaç duymakta. İlgiliayarları aşağıda ki ekran görüntüsünde bulabilirsiniz.

Peki yukarıda ki ayarları kullanıcılar Terminal Server üzerinde oturum açtıklarında otomatik olarak çalışacak olan uygulamanın ayarlarını hazır şekilde nasıl getirebiliriz? Bu işlem için öncelikle uygulamanın bu ayarları nerede tuttuğunu bulmak gerekiyor. Regedit komutu ile registry uygulamasını açalım ve HKEY_CURRENT_USER\Software\Likom\ANKI bölümüne gelelim. Burada bir kullanıcı için uygulanması gereken ayarlar aşağıda ki gibi gözükecektir.

Bu ayarların kullanıcıların Registry bilgilerine oturum açtıklarında hazır olmasını istiyoruz. Bunun için Group Policy kullanacağız. Policy mizi oluşturmadan önce kullanıcıların oturum açtıklarında çalışmasını istediğimiz dosyaları hazırlamamız gerekiyor. Registry ye kayıt gireceğimiz için öncelikle ilgili ayarları içeren bir reg dosyası ve bu reg dosyasını Registry üzerine işleyecek olan bat dosyasını hazırlamalıyız. İlgili gusto.reg isimli dosyalanın içeriği aşağıda ki gibidir.

Yukarıda ki gusto.reg dosyasını çalıştıracak gusto.bat isimli dosyanın içeriğinde de aşağıda ki komut dizisi bulunmaktadır.

regedit.exe /s gusto.reg

Yukarıda ki dosyaları Group Policy üzerinde kullanmak için Group Policy Management konsolunu açalım ve kuralı uygulamak istediğimiz kullanıcıların bulunduğu OU üzerinde sağ tıklayarak Create a GPO in this domain and link it here seçeneğini seçerek yeni bir group policy oluşturalım. Burada User Configuration–> Policies–> Windows Settings–> Scripts (Logon/Logoff) bölümüne gelelim. Burada sağ tarafta bulunan Logon simgesine çift tıklayarak açalım. Karşımıza gelen ekranda Show Files diyelim. Açılan Windows Explorer penceresine az önce yukarıda oluşturduğumuz iki dosyayı da kopyalayalım ve bu pencereyi kapatalım. Logon Properties ekranında Add diyelim ve ardından karşımıza çıkan ekranda Browse butonuna tıklayalım ve karşımıza çıkan ekranda az önce kopyalamış olduğumuz gusto.bat dosyasını seçelim ve OK diyerek tüm pencereleri kapatalım.

Yukarıda ki işlemleri tamamladığımızda kullanıcılar için oturum açtıklarında çalıştırılacak bir policy hazır durumda olacaktır. Kullanıcılar oturumlarını açtıklarında ilgili script çalışacak ve kullanıcının registry ayarlarına gusto.reg dosyasında ki ayarlar işlenecektir. Böylece kullanıcılar Gusto uygulamasını çalıştırdıklarında makalenin başında ki ekran da yapılması gereken ayarlar hazır olarak karşılarına gelecek ve direk uygulamayı çalıştırabileceklerdir.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *