VMware ESXi 4.0 Çalıştıran HP Sunucu İçin CIM Provider Kurulumu

Merhabalar;
Hp Proliant sunucular üzerine VMware ESXi kurulumunda HP için özelleştirilmiş imajını kullandıysanız sunucu üzerinde ki disklerin sağlıklarının da izlenebilmesi gibi bir takım artıları olduğunu farketmişsinizdir. Peki diyelim ki kurulum standart VMware ESXi imajı kullanılarak yapılmış ya da VMware ESXi 3.5 versiyonundan VMware ESXi 4.0 versiyonuna yükseltme işlemi gerçekleştirildi. Bu durumda HP CIM (Common Information Model) Provider lar bulunmayacağı için Configuration bölümünde Health Status bölümüne geldiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

İlgili HP CIM Provider ı yüklemek için öncelikle http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc;=us&prodTypeId;=15351&prodSeriesId;=1121516&swItem;=MTX-25f06077ad5541f5a962dd2a69&prodNameId;=3288134&swEnvOID;=4040&swLang;=8&taskId;=135&mode;=3 adresinden hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip isimli dosyayı indirelim ve yüklemeyi yapacağımız bilgisayarın C diskinin köküne kopyalayalım. Ardından bu dosyayı sanallaştırma sunucumuza yükleyebilmek için gerekli olan VMware vSphere CLI uygulamasını http://communities.vmware.com/community/vmtn/vsphere/automationtools/vsphere_cli adresinden indirip kuralım.
Kurulumun ardından Start–> All Programs–> VMware–> VMware vSphere Cli altında ki Command Prompt linkine tıklayalım. Karşımıza komut satırı ekranı gelecektir. Öncelikle ilgili paketin sistem üzerinde yüklü olup olmadığını kontrol edelim. Bunun için komut satırına aşağıda ki komutu yazalım ve Enter a basalım;
vihostupdate.pl -server -scan -bundle c:\hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip
Komutu çalıştırdığımızda sunucuya bağlanmak için bizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bölümü de root kullanıcısı ve parolası ile devam ettiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.
Ekran görüntüsünde de göreceğimiz gibi paketin yüklü olmadığı bilgisini alıyoruz. Artık paketi yükleyebiliriz. Bunun için ilk yazdığımız komutta ufak bir değişiklik yaparak aşağıda ki şekilde yazalım ve Enter a basalım;
vihostupdate.pl -server -install -bundle c:\hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip
Komutu çalıştırdığımızda sunucuya bağlanmak için bizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bölümü de root kullanıcısı ve parolası ile devam ettiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.
Kurulum tamamlandıktan sonra yüklemenin geçerli olabilmesi için sanallaştırma sunucumuzu yeniden başlatmamız yeterli olacaktır. Sunucumuzu yeniden başlattığımızda Configuration bölümünde ki Health Status alanı aşağıda ki şekilde değişmiş olacaktır.
Böylece sanallaştırma sunucumuz üzerinde ki yerel disklerinde sağlık durumlarını takip edebiliyor olacağız. Bunun en büyük faydası sanallaştırma sunucu sayınız 10 üzerinde ise ve kullandığınız izleme ve yönetim uygulaması (Veeam Monitor gibi) destekliyorsa merkezi olarak sistem odasına gitmeden disklerinizin durumunuda takip olanağını getirmesi.
Faydalı olması dileğimle…
M. Hakan CAN

You may also like...

2 Responses

  1. RecepYUKSEL says:

    Hakan hocam çok teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *