VMM Üzerinde ISO Mount Sırasında Share File Özelliğinin Etkinleştirilmesi

Merhaba,

Virtual Machine Manager (VMM) kullanarak Hyper-V ya da VMware ortamlarında sanal makineler kurabiliyor, onları yönetebiliyor ve pek çok gelişmiş özelliği ile merkezi bir yönetim imkanına sahip oluyoruz. Bu makalemde sizlere sanal makinelerimize bir iso dosyasını bağlamak istediğimizde dosyanın kopyalanması yerine VMM Library üzerinden paylaşımlı olarak kullanılmasının nasıl ayarlanacağını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle VMM sunucumuz üzerinde ki VMM Library paylaşımı üzerinde VMM hizmetini çalıştıran kullanıcıya Full ve tüm Hyper-V node larına sadece okuma yetkisinin Hem paylaşım hem de Security bölümünde verilmesi gerekmektedir. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

VMM_ISO_Mount_2VMM_ISO_Mount_3

Son olarak her bir Hyper-V sunucusunda Delegation işlemi yapmamız gerekmekte. Bunun için Active Directory Users and Computers konsolunda Hyper-V sunucumuza sağ tıklayalım ve açılan menüden Properties i seçelim. Karşımıza çıkan ekranda Delegation sekmesine geçelim. Burada “Trust this computer for delegation to specified services only” seçeneğini seçip ardından “Use any authentication protocol” seçeneğini seçelim. Alt bölümde bulunan Add e tıklayalım ve açılan pencerede Users and Computers e tıklayalım.

VMM_ISO_Mount_6Karşımıza çıkan pencerede VMM sunucumuzun adını yazalım ve OK e tıklayalım. Karşımıza VMM sunucumuz ile ilgili hizmetlerin olduğu bir liste gelecektir. Buradan cifs hizmetini seçelim ve OK diyerek kapatalım.

VMM_ISO_Mount_4Böylece Hyper-V sunucumuzda VMM sunucumuza Delegation ı tanımlamış olacağız. Bu işlemi herbir Hyper-V sunucumuz için yapmamız gerekmekte.

VMM_ISO_Mount_5Yetkilendirme işlemini yaptıktan sonra VMM konsolunda ilgili sanal makinenin Hardware Configuration bölümünü açıp Virtual DVD Drive bölümünde “Share file instead of copying it” seçeneğini seçip iso dosyamızı sanal makineye kopyalanmadan VMM Library üzerinden paylaştırılmasını sağlayabiliriz.

VMM_ISO_Mount_1Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *