Orchestrator Sunucusu Üzerind DCOM Hatası ve Çözümü

Merhaba,

Orchestrator sunucumun System Log larında fark ettiğim aşağıda ki 10016 numaralı event, bir runbook çalışır durumda olduğunda yaklaşık her 5 saniyede bir gelmekte idi.

Orchestrator_DCOM_Error_5Bu log scoadmin kullanıcısının {49BD2028-1523-AD79-00C04FD8FDFF} AppID li kayıt üzerinde yetkisinin olmadığını söylüyordu. Hatayı düzeltmek için öncelikle Control Panel–> System and Security–> Administrative Tools altında bulunan Component Services i açalım. Burada  Component Services–> Computers–> My Computer–> DCOM Config altında bulunan Microsoft WBEM Unsecured Apartment ifadesine sağ tıklayıp Properties i seçelim.

Orchestrator_DCOM_Error_1Açılan özellikler penceresinde Security sekmesine geçelim. Burada Lunch and Activation Permissions bölümünde Customize seçeneğini seçelim ve Edit e tıklayalım.

Orchestrator_DCOM_Error_2Karşımıza gelen Permission ekranında scoadmin kullanıcısının olmadığını göreceğiz. Burada Add diyerek scoadmin kullancısını ekliyoruz ve tüm yetkileri veriyoruz.

Orchestrator_DCOM_Error_4Ok diyerek açık olan pencereleri kapattığımızda artık System Event Log larında DCOM hatasının gelmediğini görebiliriz.

Faydalı olması dileğimle…

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *