Hyper-V Remote Management Gadget

Merhabalar;
Hyper-V sunucularımızı ve üzerlerinde ki sanal makineleri Hyper-V Manager konsolunu kullanarak uzaktan (Windows Vista ya da Windows 7) rahatlıkla yönetebiliyoruz. Ancak önemli bazı sanallaştırma sunucularının ve üzerlerinde ki sanal makinelerin sürekli gözümüzün önünde durmasını istersek ne yapabiliriz? Bunu düşünen Tora Lervik Windows Vista ya da Windows 7 lerde kullandığımız sidebar için Hyper-V Monitor Gadged geliştirmiş. Oldukça küçük boyutlu olan bu gadget boyuna oranla oldukça başarılı şekilde yapıyor işini. Bu gadged ı http://mindre.net/Article/hyperv_monitor_gadget_for_windows_sidebar adresinden indirebilirsiniz. İndirilen dosyayı Windows 7 makinemize atıp çalıştırarak kurmamız yeterli olacaktır. Kurulumun ardından sidebar a yerleşen Hyper-V Monitor Gadget gerekli ayarların basitçe yapılmasının ardından görevini yapmaya başlıyor.

Kurulumun ardından gadget mıza sağ tıklayıp açılan menüde Options seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda iki sekme görülecektir. Bunlarda General sekmesinde sanal makinelerin durumlarının yenilenme sıklığı (Refresh Time), sanallaştırma sunucusu başına görüntülenecek en fazla sanal makine sayısı (Virtual machines per server), Server kutusunu işaretlediğimizde ise sanal makinelerimizi sanal makineyi kapatabilir (Turn Off), işletim sistemini kapatabilir (Shut Down), o anki durumunu kayıt edebilir (Save) ya da durdurabiliriz (Pause) . Sanal makinelerimize ya da sanallaştırma sunucularımıza remote desktop kullanarak bağlanabiliriz. Uygulama ile ilgili ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.
   
Server sekmesinde ise New diyerek Server bölümüne eklemek istediğimiz sanallaştırma sunucumuzun adını ya da ip adresini yazalım. Kullanıcı adı ve parola bölümlerine de yetkilendirilmiş bir kullanıcıyı yazıp Remote Desktop seçeneğini de belirledikten sonra Save diyerek kayıt edelim. OK diyerek ayarlarımızı tamamlatıp pencereyi kapattığımızda uygulamamız sanallaştırma sunucularımızı ve üzerlerinde ki sanal makineleri görüntüleyecektir. Ekranda sanallaştırma sunucumuzun üzerinde ki sanal makinelerin kullandığı toplam bellek miktarı, kapalı olan sanal makineleri ve açık olan sanal makinelerimizin işlemci yoğunluklarını takip edebiliriz. Bağlanmak istediğimiz bir sanal makinenin üzerine geldiğimizde seçenekler görüntülenecektir. Buradan dilediğimiz seçenek ile ilgili sanal makinemiz üzerinde işlem yapabiliriz.
NOT: Bu gadget ın düzgün çalışabilmesi için firewall üzerinde (hem sanallaştırma sunucusu hem de gadget ın çalışacağı client) WMI ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir.
NOT: Bağlantı için yazılan kullanıcı adının uzaktan yönetim için gerekli yetkilendirme işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir.
Faydalı olması dileğimle…
M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *