Group Policy Kullanarak Internet Explorer Üzerinde Google Toolbar Eklentisinin Disable Edilmesi

Merhabalar;

Kullandığımız evrak sisteminin elektronik imza kısmında eğer kullanıcının Internet Explorer üzerinde Google Toolbar yüklü ise sıkıntı yaşamaktaydık. Haliyle Google Toolbar eklentisinin kapatılması gerekti. Bunu merkezi olarak yapmak için Group Policy den faydalandık. Bu makalemde Group Policy kullanarak Internet Explorer üzerinde yüklü olan Google Toolbar eklentsinin nasıl kapatılacağını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Add-on ların kapatılması için gerekli olan bilgilerden bahsedelim. Group Policy kullanarak add-on ları kapatmak ya da açmak için ilgili add-on ların CLSID (class identifier) bilgisine ihtiyacımız olacak. Bu bilgiye ilgili add-on yüklü olan bir bilgisayar üzerinde Internet Explorer penceresinde Tools–> Manage Add-ons seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede Google Inc başlığı altında yüklü bulunan Add-on ların listesini görebiliriz.

Google Toolbar ı disable durumuna getirmek için listede bulunan Google Toolbar, Google Toolbar Helper, Google Toolbar Notifier BHO ve Google Side Bar eklentilerinin CLSID bilgisine ihtiyacımız olacak. Bu bilgiye ilgili eklentiyi seçtikten sonra alt bölümde görüntülenen More Information linkine tıkladığımızda karşımıza gelen pencereden elde edebiliriz. İlgili dört eklenti içinde CLSID bilgisini alıp bir yere not edelim.

NOT: CLSID leri not ederken {CLSID} formatında olmasına dikkat etmeliyiz.

Gerekli olan bilgileri topladıktan sonra bu işlem için policy ayarlarımızı yapmaya başlayabiliriz. Group Policy Management Konsolunda policy yi uygulayacağımız OU ya sağ tıklayıp “Create a GPO in this domain and Link it here…” seçeneğini kullanarak yeni bir policy oluşturalım (örneğin Modify IE Settings). Oluşturduğumuz policy mize sağ tıklayıp Edit seçeneğine tıklayalım. Açılan Group Policy Management Editor konsolunda User Configuration–> Policies–> Windows Components–> Internet Explorer–> Security Features–> Add-on Management bölümüne gelelim. Sağ tarafta açılan seçeneklerden Add-on List e çift tıklayarak açalım. Karşımıza gelen Add-on List ekranında Enabled seçeneğini seçip alt bölümde bulunan Show… butonuna tıklayalım. Karşımıza gelen Show Contents penceresinde ilgili alanları aşağıda ki açıklama doğrultusunda dolduralım.

  • Value name: İlgili eklentinin CLSID no sunu bu bölüme yazıyoruz.
  • Value: Eklentiyi kapalı durumuna getirmek için 0, açık durumuna getirmek için 1 ve eklenti açık olsun ama kullanıcı da yönetebilsin diyorsak 2 değerini vereceğimiz bölümdür.

Ayarımızı yapıp OK diyerek açık olan tüm pencereleri kapatalım. Oluşturmuş olduğumuz policy nin kullanıcılarda etkinleşmesi için 90+-30 dakika beklememiz ya da kullanıcıların oturumlarını kapatıp açmaları yeterli olacaktır. Eğer bir kullanıcıda sonucu hemen görmek istiyorsak gpupdate /force komutunu çalıştırarak policy lerin güncellenmesini sağlayabiliriz. Policy miz kullanıcılara uygulandığında Google Toolbar eklentisinin kapatıldığını ve Enable seçeneğininde tıklanamaz şekilde olduğunu Manage Add-ons bölümünden görebiliriz.

Bu makalemde Group Policy kullanarak Internet Explorer üzerinde yüklü olan Google Toolbar eklentsinin nasıl kapatılacağını anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğimle…

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *