Failed Durumda ki Content Index State Problemi ve Çözümü

Merhaba,

Exchange 2010 ile birlikte DAG yapısı hayatımıza girdi. Böylece mailbox database lerimizin birer kopyalarını diğer sunucuda tutabilmekteyiz. Ancak bu işlevin sağlıklı çalışması için arka planda pek çok kontrol yapılmaktadır. Bunlardan birisi de Content Index State dir. Bazı durumlarda Content Index State Failed durumuna düşebilir. Bunu kontrol edebilmek için Exchange Management Shell üzerinde aşağıda ki komutu çalıştırmak yeterli olacaktır.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus -Server SunucuAdı | fl name, contentindexstate

Komutun çıktısı aşağıda ki gibi olabilir,

screenshot.497Bu durumda yapılabilecek ilk işlem pasif kopyanın olduğu sunucu üzerinde aşağıda ki komutu çalıştırarak ilgili database in Content Index nin güncellenmesini sağlayamayı deneyebiliriz.

Update-MailboxDatabaseCopy “Kullanicilar2\SRV-MBX2” -CatalogOnly -SourceServer SRV-MBX1

Komutun çıktısı aşağıda ki gibi olacaktır,

screenshot.498Ancak bu işlemin sonucu her zaman başarılı olmayabilmekte. Bu durumda database copy yi baştan oluşturmadan önce deneyebileceğimiz bir çözüm daha bulunmakta. Exchange 2010 kurulumu ile gelmekte olan hazır powershell scriptlerinden ResetSearchIndex.ps1 i kullanacağız. Her ne kadar bu script Microsoft Exchange Search Indexer hizmetini durdurarak bu işlemi yapsa da bazı durumlarda hizmeti durduramayabilmekte. Bu durumda Server Manager konsolundan hizmetleri açıp Microsoft Exchange Search Indexer hizmetini durduralım. Ardından Index ni sıfırlamak istediğimiz sunucu için aşağıda ki komutu çalıştıralım,

.\ResetSearchIndex.ps1 -force Kullanicilar2

Bu komut sonrasında ilgili database in Content Index State durumu Crawling durumuna geçecektir.

screenshot.499_SmallContent Index miz sıfırlandıktan sonra günceleme işlemini başlatmamız gerekmektedir. Exchange Management Shell üzerinde crawling durumda olan herbir database için aşağıda ki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Update-MailboxDatabaseCopy “Kullanicilar2\SRV-MBX2” -CatalogOnly -SourceServer SRV-MBX1

Yukarıda ki komutu çalıştırdığımızda kaynak olarak gösterdiğimiz sunucudan Content Index güncellenecektir. Kontrol etmek için aşağıda ki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus -Server SunucuAdı | fl name, contentindexstate

screenshot.500Faydalı olması dileğimle…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *