Exchange Server 2010 Üzerinde Posta Kutusu İçin Move Request Yapıldığında Invalid URI: Host name could not be parsed Problemi

Merhabalar;

Exchange 2003 sunucu ortamından Exchange 2010 sunucu ortamına geçiş işlemini gerekli prosedürleri yerine getirerek sorunsuz olarak atlatmak mümkün. Ancak bazen çeşitli probelmler ile karşılaşılabiliyor.

Ortama Exchange 2010 sunucusu kurulduktan sonra yapılacak işlemlerden birisi de kullanıcıların posta kutularının yeni sunucuya taşınması işlemidir. Eğer bu işlem sırasında “Invalid URI: Host name could not be parsed” şeklinde bir problem ile karşılaşıyor isek sorun Exchange 2010 sunucumuzun Regional Settings bölümünün Türkçe olmasından kaynaklanmakta. Hata ile ilgili ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Hatayı ortadan kaldırmak için Control Panelà Regional Settings bölümüne gelelim. Burada Formats sekmesinde ki Current Format bölümünü English (United States) şeklinde düzenleyelim. Ardından Apply diyelim ve isterse sistemi yeniden başlatalım. Ardından yine Regional Settings bölümünde bu sefer Administrative sekmesine geçelim ve burada bulunan Language for non-Unicode programs bölümünü Change System Locale butonuna tıklayarak English (United States) olarak düzenleyelim.

Son olarak da bu ayarların o anda oturum açmış olduğumuz kullanıcıya da (Örneğin Administrator) uygulanması için yine Administrative sekmesinde ki Reserved accounts bölümünde bulunan Copy to reserved accounts… butonuna tıklayalım ve açılan pencerede ki Default user accounts (new users) ve System accounts (local system, local service and network service) seçeneklerini işaretleyip Ok diyerek işlemi tamamlayalım.

Yukarı da ki işlemlerin ardından sistemi yeniden başlattığımızda kullanıcılarımızın posta kutuları sorunsuz şekilde Exchange Server 2010 sunucumuz üzerine taşınacaktır.

Faydalı olması dileğimle…

Kaynak: http://support.microsoft.com/kb/2450890

M. Hakan CAN

You may also like...

2 Responses

  1. RecepYUKSEL says:

    Hakan hocam bilgi için çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *