Basit Dosya Paylaşımını Group Policy İle Kapatmak

Herkese selamlar;

Bazı antivirüs programları kurulmadan önce istemci kısmında Windows Firewall un kapatılması ya da Basit Dosya Paylaşımının devre dışı bırakılması gibi ön talepleri olabiliyor. Windows Firewall u Grup Poliçelerinden birkaç tıklama ile tüm istemcilerde devre dışı bırakabiliyoruz. Ancak Basit Dosya Paylaşımını kapatmak için biraz daha uğraşmak gerekiyor.

Şöyleki bu ayar Windows Registry de

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa nın altında forceguest (dword) kaydı ile belirlenmekte. Bu ayar 1 iken açık 0 iken basit dosya paylaşımı kapalı oluyor. Bu ayarı tahmin edebileceğiniz üzere ufak bir script dosyası ve ek olarak registry de değişiklik yapmak için bir reg dosyası kullanarak değiştirebileceğiz.

Registry.reg adında (ad önemli değil) bir dosya oluşturalım ve içerisine aşağıdaki satırları yazıp kaydedelim.

REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa]
“forceguest”=dword:00000000

Bu dosyayı kullanıcıların XP si açılırken çalıştırabilmek içinde basitdosya.bat (ad önemli değil) adında bir dıosya oluşturalım ve içerisine aşağıdaki kodu yazalım ve kaydedelim,

regedit.exe /s registry.reg

Buradaki /s parametresini kullancıya bu değişikliği onaylayıp onaylamadığı ile ilgili soru sormasını önlemek için ekledik.

Bu dosyaları Default Domain Policy de Computer Configuration –> Windows Settings –> Scripts altındaki Startup a çift tıklıyoruz ve açılan iletişim kutusundan Add ve sonrada Browse diyerek oluşturmuş olduğumu iki dosyayı buraya kopyalıyoruz. Script Name kısmında da basitdosya.bat yazarak ok diyoruz ve pencereleri kapatıyoruz.

Bu işlemlerden sonra kullanıcılar bilgisayarlarını açtıklarında Basit Dosya Paylaşım seçeneği kapalı hale gelmiş olacak.

Tekrar görüşmek üzere;

M. Hakan CAN

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *